#Trendy #Sephora News!

Czy miasta uratują Świat? Zmiany klimatyczne a miasto

kobieta jeżdżąca na rowerze wokół Ziemi

Wakacje to moment, w którym zazwyczaj częściej niż podczas reszty roku spędzamy czas w naturze. Wycieczka do lasu, kilka dni nad jeziorem… a potem wracamy do miasta i nagle upały zaczynają nam doskwierać jakoś bardziej. Przypadek? Ani trochę.

Beton i asfalt magazynują ciepło w ciągu dnia i oddają je w nocy, przyczyniając się do zjawiska znanego jako „miejskie wyspy ciepła”, czyli do tego, że miasta są o kilka stopni cieplejsze niż obszary podmiejskie.
 

Miasta a klimat – najważniejsze liczby

Już ponad połowa ludzi mieszka w miastach. Według prognoz ONZ, ta liczba będzie tylko rosła. Do 2050 roku w aglomeracjach zamieszka 80% ludności europejskiej.

Miasta, mimo iż stanowią zaledwie 2% powierzchni naszej planety, odpowiedzialne są za 80% zużycia energii elektrycznej (same budynki 40%) oraz 75% emisji CO2. W pewnych kwestiach miasta przyczyniają się do zmian klimatu, ale też w pewnych pomagają je ograniczać.

Jedno jest pewne: kryzys klimatyczny jest tuż za rogiem i już dziś możemy zrobić dużo, żeby przygotować się jak najlepiej na to, co nas czeka, a w międzyczasie robić wszystko co w naszej mocy, żeby te zmiany zachodziły jak najwolniej. Badania pokazują, że takie kataklizmy jak ostatnie powodzie w Niemczech będą niedługo codziennością :( ( źródło )

Może choć raz posłuchamy przewidywań naukowców? :)

 

Miasto – problemy związane z klimatem

 

Ciepło. Wspomniane na wstępie wakacje są czasem, kiedy chyba najbardziej odczuwamy skutki tego, że zabetonowaliśmy nasze osiedla i rynki. Roślinność, zwłaszcza duże, rozłożyste stare drzewa czy bujne trawy potrafią schłodzić temperaturę o 10-20 stopni. Kto z nas nie szukał schronienia w cieniu w parku latem?

 

Woda. Ulewne deszcze i powodzie są coraz częściej naszą codziennością. Kiedyś, stuletnie deszcze, jak sama nazwa wskazuje, zdarzały się raz na sto lat… teraz występują nawet i co roku.

Miasta są bardzo często nieprzygotowane na tak duże opady, co skutkuje podtopieniami i wielkimi stratami oraz przede wszystkim - niebezpieczeństwem.

 

Co najlepiej wchłania wodę? Rośliny! Im więcej im damy przestrzeni, tym lepiej zmagazynują wodę opadową. Niestety tam, gdzie kiedyś rosły, teraz w większości jest beton, który takiej funkcji nie posiada i wszystko spływa do kanalizacji… (co jest też utratą dobrej deszczowej wody, ale to jeszcze inny temat :))

 

Susze. To temat, którym naukowcy straszyli nas od lat. Aż... przyszedł i do nas, i zapukał do drzwi, do naszych kranów i portfeli. Pamiętam bardzo dobrze zdziwienie społeczeństwa, kiedy mimo ulewnych deszczów, woda spływała po wyschniętej, spękanej glebie zamiast w nią wsiąknąć. A tak to niestety działa. Goła gleba to bezbronna gleba.

 

Co więc robić? Sadzić jak najwięcej drzew! Kosić jak najmniej trawy. Siać łąki, gdzie tylko to możliwe. I chronić przed wycinką to, co już rośnie. Na szczęście miasta coraz częściej widzą w tym nie tylko troskę o ludzi i klimat, ale też zysk, bo dużo zieleni to także oszczędność np. na klimatyzacji. Ale wiadomo, nie zaszkodzi ich przypilnować J A jeżeli mamy swój kawałek ziemi – to mamy pole do popisu, dosłownie! :)

 

Drzewo w ciągu roku chłodzi powietrze tak,  jak 5 klimatyzatorów działających bez przerwy(!)

 

Pozytywny wpływ miast na klimat

 

Wiemy już, jakie problemy powoduje miasto. Ale czy jest też w nich coś dobrego?

Oczywiście!

Zagęszczenie ludności ma też swoje plusy.

Największym chyba jest sam fakt, że mieszkając w skupiskach, czyli w blokach / kamienicach, zużywamy dużo mniej powierzchni ziemskiej, zostawiając potencjalnie więcej miejsca zieleni.

Piętrowe mieszkania, o ile dobrze zaizolowane, zużywają też mniej energii na ogrzanie, co ma wpływ z kolei na emisję dwutlenku węgla no i nasze rachunki.

 

W miastach też wszystko jest bliżej. Jest duża szansa, że większość naszych codziennych potrzeb możemy załatwić przemieszczając się pieszo, bądź poruszając się rowerem czy komunikacją miejską. A to z kolei również skutkuje dużo mniejszym śladem węglowym.

 

Większość miast rozwijała bądź odbudowywała się po wojnie bardzo szybko i nie zawsze komfort i takie ‘socjalne’ dodatki były brane pod uwagę. Na szczęście, obecnie coraz więcej mówi się o poprawie komfortu życia w aglomeracjach i oprócz dbania o zieleń czy ocieplenie budynków, pojawia się np. idea Miasta 15-minutowego.

Co to takiego? Wyobraźcie sobie, że każdą sprawę możecie załatwić dochodząc tam, gdzie potrzebujecie właśnie w 15 minut. Sklep spożywczy, bank, poczta, inne punkty usługowe, szkoła, urząd, ale też tereny rekreacji takie jak park.

Brzmi utopijnie?

Paryż jest właśnie w trakcie wdrażania takiego rozwiązania, i jestem pewna, że w ślad za nim pójdzie więcej stolic i nie tylko.

 

A nasze polskie Katowice planują zwalniać z podatku od nieruchomości budynki, które będą miały zieleń na dachach i/lub elewacji.  ( źródło )

 

Jak jeszcze może się zmienić miasto w najbliższej przyszłości?

 

Jednym z ciekawszych projektów, który może nam to pokazać, jest Masdar - pierwsze w pełni ekologiczne miasto na świecie budowane w pobliżu Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ma być samowystarczalne energetycznie i zeroemisyjne –zasilane energią słoneczną, wiatrową, wodną i biopaliwową. Ma w nim też nie być samochodów, jedynie pod ziemią mają jeździć bezobsługowe elektryczne taksówki. Czy to się uda? Tylko czas pokaże.

 

Mówiąc o mieście, nie można nie wspomnieć o smogu. Ponad 80% mieszkańców polskich miast jest narażonych na stężenie pyłu PM10 przekraczające dzienne limity. 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej jest z Polski (m.in.: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Kraków, Skawina i Nowy Sącz). Szacuje się, że smog w naszym kraju jest przyczyną około 43.000 zgonów rocznie(!).

 

Jest coraz więcej aplikacji to sprawdzania poziomu zanieczyszczenia powietrza, ale nie jest to rozwiązanie problemu. To co może pomóc, to zmiana sposobu naszej komunikacji, z tej samochodowej na zbiorową, czyli autobusy, tramwaje czy rower oraz zmianę tego czym palimy w piecach.  Całe szczęście i tu się dużo dobrego dzieje - miasta zachęcają nas do tych zmian jak tylko mogą.

 

Na stronie https://breathelife2030.org/ możemy sprawdzić jak się ma stan powietrza w naszym mieście.  Super robotę robi też https://airly.org/pl/

 

Jakie jeszcze rozwiązania mogą nam pomóc?

 

-To co już się zadziało w polskich miastach, a co według prognoz będzie coraz popularniejsze to system car-sharingowy, czyli odejście od posiadania auta na rzecz współdzielenia lub wypożyczania. Tak czy siak, większość czasu nasze prywatne auto stoi i się psuje.

 

-Zielone przystanki. Zielone dachy. Zielone ściany. Czyli zieleń, gdzie tylko się da : )

 

-Jak największa i najbardziej sprzyjająca rowerom i pieszym infrastruktura.

 

-Zbiorniki Retencyjne, czyli różne sposoby na to, żeby magazynować deszczówkę zamiast tracić ją do kanalizacji

 

- Jeżeli już budujemy coś nowego, warto zwrócić uwagę na budynki nie tylko energooszczędne, ale wręcz pasywne, czyli takie, które w ogóle nie pobierają prądu. W świecie biurowców królują certyfikaty takie jak LEED czy WELL.

 

- Miasta Ogrody. To koncept, który być może brzmi luksusowo, powstał w odpowiedzi na problem przeludnienia miast z myślą o klasie robotniczej. Polega on na powstawaniu miasta-satelity, w niedalekiej odległości od centrum, ale takiego z dużą ilością zieleni i zdecydowanie niższą zabudową. Idealny koncept zakłada budowę takiego miasta na planie koła, skupioną wokół centralnego parku i wieńca terenów rolniczych, ze strefami wydzielonymi na usługi, mieszkanie i rekreacje. Koncept ten był nijako sprzeciwem wobec sypialnianego charakteru przedmieść. Polecam wpisać w wyszukiwarkę to pojęcie i zamarzyć, żeby jak najwięcej miast w przeszłości tak właśnie wyglądało. Można też odwiedzić podwarszawski Milanówek, Podkowę Leśną, Nową Hutę w Krakowie czy Giszowiec w Katowicach, żeby zobaczyć jak ta idea została odtworzona ‘w realu’.

 

Zmiany klimatyczne w Warszawie

 

Już za 30 lat w Warszawie maksymalne temperatury mogą sięgnąć ok. 43°C, a temperatury w przedziale 30–35°C występować będą przez ok. 22–23 dni w roku. Zagrożenie jest więc bardzo realne.

 

Zaktualizowane dane dotyczące temperatury z 558 europejskich miast i ich okolic pokazują, że w 203 miastach rok 2018 był najcieplejszym rokiem od 1900 r. Każdy kolejny bije następne rekordy.

 

– Warszawa posiada strategię adaptacji do zmiany klimatu. Teraz musimy zapewnić efektywne wdrażanie tego dokumentu. Jednak działania adaptacyjne nie przyniosą pożądanego efektu, jeśli nie zatrzymamy wzrostu stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze. Dlatego tak ważne jest, aby polskie władze już dziś rozpoczęły program odejścia od węgla, tak aby w 2030 roku nie był on już stosowany w krajowej energetyce. Zgodnie z badaniami naukowymi, aby powstrzymać zmianę klimatu, emisja gazów cieplarnianych w Polsce do tego roku musi spaść o 65%. Niezbędne jest także jak najszybsze dojście do neutralności klimatycznej, nie później niż w 2050 roku. Do osiągnięcia tych celów niezbędna jest współpraca rządu, samorządów, biznesu oraz społeczeństwa – komentuje współautor raportu Wpływ zmiany klimatu i zanieczyszczenia powietrza na zdrowie mieszkańców Warszawy” dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

 

Co czytać?

 

Jest wiele książek, które porusza temat miast, klimatu i przyszłości.

 

Jan Mancwel „Betonoza”

Joanna Erbel „Poza własnością”

Charles Montgomery „Miasto Szczęśliwe”

Peter Walker „Jak rowery mogą uratować świat”

Mikael Colville-Andersen „Być jak Kopenhaga”

Janette Sadik-Khan „Walka o ulice”

Paulina Wilk - Pojutrze. O miastach przyszłości’

 

Polecam też raport stworzony przez miasto Gdynia dostępny za darmo na stronie: https://urbanlab.gdynia.pl/artykuly/miasto-wobec-wyzwan-o-adaptacji-do-zmian-klimatu-i-zycia-w-czasach-pandemii/

 

Bardzo Was zachęcam do dalszego zgłębiania wiedzy na ten temat. To co może nas uratować to właśnie edukacja i idące za nią działanie.

 

Przyszłość będzie taka, jaką ją sobie stworzymy!

 

Do dzieła :)

Areta

*******************************************************************************************************

Areta Szpura Biografia

*******************************************************************************************************

Sephora zobowiązała się do wspierania bardziej odpowiedzialnego piękna, działań w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Na sephora.pl i w perfumeriach, na Klientów czekają specjalne oznaczenia ekozaangażowanych produktów i marek. W każdej perfumerii Sephora możesz zwrócić do recyklingu puste opakowania po kosmetykach. Sephora wspieramy też ekoedukcję wśród pracowników oraz Klientów.

 

Dowiedz się więcej o środowiskowym zaangażowaniu Sephora https://www.sephora.pl/sephora-stands-PL.html

serce Sephora Stands