#Trendy #Sephora News!

Po co nam recycling? Czy faktycznie uratuje świat?

(Uaktualniono 21/10/2021 10:49)

grafika przedstawiająca ludzi, zakupy, jedzenie, śmieci, kosz

Recykling. Słowo, o którym dużo się ostatnio mówi. Co tak właściwie oznacza ? Jak działa ? I czy uratuje ono świat ? Postaram się Wam na te pytania pomóc znaleźć odpowiedzi.

Co to jest recykling?

 

Z angielskiego, samo słowo recyling oznacza recyrkulację, czyli powrót do obiegu. Wikipedia mówi, że jest to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Dlaczego? Ponieważ im więcej surowców uda nam się ponownie przetworzyć, tym mniej będziemy musieli ich pobrać z natury, a jak wiadomo, Planetę mamy tylko jedną i wszystkie zasoby są tu ograniczone. Ponadto, większość metod wydobywania surowców jest raczej średnio przyjazna środowisku. Nazwa epoki w której obecnie żyjemy – antropocen, czyli ukształtowana przez człowieka, nie wzięła się znikądL.

 

Drugi ważny aspekt, to zmniejszenie ilości odpadów. Na przykład, im więcej papieru  uda nam się odzyskać i ponownie użyć, tym mniej musimy ściąć drzew (tona makulatury pozwala oszczędzić aż 17 drzew!). Im więcej plastikowych butelek uda nam się zebrać i przetworzyć ponownie, tym lepiej i tak dalej…

 

Wyspa Śmieci i mikroplastik

 

W naszym środowisku jest i tak już zdecydowanie za dużo śmieci. Od początku masowej produkcji plastiku, tylko 9% zostało poddane recyklingowi, 12% spalono, ale aż 79% zostało wyrzuconych na składowiska odpadów. Spora część dostała się też niestety do środowiska. Chyba każdy z Was słyszał  o Wielkiej Pacyficznej Wyspie Śmieci? Składa się ona, jak nazwa wskazuje, ze śmieci, które wylądowały w oceanie i ma wielkość 1,6 mln km2, czyli ok 3 x tyle, ile powierzchnia Hiszpanii.

 

Dodatkowym problemem jest to, że śmieci te stanowią śmiertelne zagrożenie dla zwierząt, które żyją w wodach. Widzieliście pewnie przerażające zdjęcia żółwia morskiego ze słomką w nosie lub konika morskiego z patyczkiem do uszuL.

 

Plastik, który pozostanie w środowisku, rozpada się na drobne cząsteczki, tak zwany mikroplastik, czasami tak mały, że nie zobaczymy go gołym okiem. Już teraz naukowcy ostrzegają, że średnio każdy człowiek na ziemi zjada ponad 5 gram plastiku tygodniowo(!), co odpowiada typowej karcie kredytowej.

 

Jest to na tyle nowy temat, że skutki zdrowotne tak dużej ingerencji nie tylko w środowisko, ale i w nasz organizm są jeszcze nie do końca znane. Możemy się jednak domyślać, że raczej nie będą one sprzyjające.

 

Plastik – jak go ograniczać?

 

Z dobrych wiadomości: Unia Europejska wprowadziła zakaz sprzedaży 10 jednorazowych plastikowych przedmiotów, m.in.: sztućce, kubeczki, patyczki do uszu, słomki czy patyki do balonów poprzez dyrektywę The Single-Use Plastic Directive. Co jeszcze możemy zrobić?

 

Przede wszystkim - ograniczać.  Jeżeli popatrzymy na wykres, który prezentuje do czego najczęściej używamy plastiku, okaże się, że 40% to opakowania, 20% budownictwo, 10% motoryzacja.

 

Statystyczny Polak rocznie zużywa średnio 300 reklamówek, 60 kg papieru i 50 puszek. Każdy z nas z samych opakowań, które przynosimy do domu, produkuje ok 250 kg śmieci rocznie!

Zużywamy na świecie obecnie więcej niż 500 miliardów plastikowych torebek rocznie, co oznacza ok. 1 milion na minutę.

 

Każda sytuacja, w której uda nam się nie wziąć tej plastikowej torebki, tylko przyjść z własną siatką, powoduje, że ta liczba się zmniejsza. Nie oznacza to, że nagle mamy popaść w szał kupowania wielorazowych opakowań.

 

  • Przede wszystkim, korzystajmy z tego co już mamy.
  • Jeżeli planujemy wziąć kawę na wynos –  weźmy swój kubek albo termos.
  • Pijmy wodę z kranu, zamiast kupować ją w sklepie, kiedy to tylko możliwe.
  • Kupujmy produkty na wagę, bez opakowania.

 

Jeżeli już kupujemy w plastikowym opakowaniu, to na co należy zwrócić uwagę? Najważniejsze jest to, żeby dany surowiec nadawał się do recyklingu. Jeszcze lepiej, jeżeli jest on zrobiony z tworzywa już przetworzonego. Nie jesteśmy w stanie wrócić do czasów, kiedy wszystko było w szkle, więc takie rozwiązanie - zamknięcie obiegu i spowodowanie, że plastik, który już jest wyprodukowany, zamiast na wysypisko będzie ponownie i ponownie wykorzystywany - jest najlepszym rozwiązaniem.  Szkło dużo więcej waży, co z kolei przekłada się na większy ślad węglowy. Nie oznacza to, że szkło jest złe. Po prostu nie możemy go użyć do wszystkiego.

 

Recykling w Sephora

 

My, jako konsumenci, możemy zrobić dużo, podejmując świadome decyzje zakupowe, zwracając uwagę na to, co i w czym kupujemy. Ale problem ten, możemy rozwiązać tylko współpracując, zwłaszcza na szczeblu rządowo- korporacyjnym. Dlatego tak ważne jest to, żeby firmy, które wypuszczają na rynek produkty w jakimkolwiek opakowaniu, brały za nie odpowiedzialność. Postępuje tak już m.in. Sephora, oferując możliwość zwrotu opakowań po produktach kosmetycznych, nawet tych trudno recyklingowalnych, takich jak puste palety do makijażu, czy opakowania po tuszach do rzęs. Dzięki globalnej współpracy ze swoim partnerem – francuską firmą CEDRE, wyspecjalizowana załoga zajmuje się odzyskaniem jak największej ilości surowca z opakowań. Odzysk ten nie byłby możliwy, jeśli opakowanie po kosmetyku wyrzucilibyśmy do swojego domowego recyklingu – opakowania po kosmetykach są zbyt małe i jedyne co je czeka, to spalenie, a nie przetworzenie.

 

Tutaj znajdziecie filmik, który pokazuje jak to dokładnie działa. Cały proces, od zbiórki, po selekcję, przetworzenie surowca i ponowne użycie:

Remote video URL

Metody przetwarzania plastiku

 

Od lat szkło jest jednym z tych surowców, które możemy bez problemu i bez utraty jakości przetwarzać ponownie. Stłuczka szklana jest zawożona do huty, gdzie zostaje znowu użyta.

Z plastikiem jest niestety trochę trudniej. Na chwilę obecną, istnieją dwa sposoby przetwarzania – fizyczny i chemiczny.

 

Recykling fizyczny, to rozdrobnienie plastiku na mniejsze części, a potem na granulki, których możemy użyć do produkcji nowego plastikowego przedmiotu. Istnieją już takie inicjatywy, jak np. Precious Plastic, które na licencji Creative Commons, czyli dostępnej dla wszystkich za darmo, udostępniają pomysły i plany na maszyny, które możemy zrobić sobie samemu i mieć w domu taką mini stacje recyklingu. Na własne oczy widziałam na przykład, jak z zakrętek można zrobić grzebień! :)

 

Niestety takie fizyczne przetwarzanie ma trochę ograniczeń. Można też to zrobić tylko 6-7 krotnie. Bardzo często, potem następuje downcycling, czyli surowiec traci na jakości, wiązania między polimerami słabną i nie jest już taki mocny. Jeszcze nie tak dawno temu wytworzenie na przykład butelki na wodę, która byłaby wykonana z plastiku z recyklingu, było marzeniem. Dziś, dzięki postępowi technologii, takie produkty są już na sklepowych półkach i wcale nie są droższe.

 

Druga opcja, recykling chemiczny, polega na tym, że polimery rozkładamy na monomery – cząsteczki, które są ich podstawą. Normalnie, wytwarza się je np. w rafineriach, z ropy naftowej. A w tym przypadku, udaje się je wytworzyć z już istniejących przedmiotów, oszczędzając sporo energii i surowców. No i do tego nie tracą one na jakości!

Jest to najlepszy możliwy kierunek, w którym technologia może iść!

 

Przez recykling rozumie się również recykling organiczny, który polega na obróbce tlenowej, w tym kompostowaniu. Jeżeli tylko macie ku temu możliwość, bardzo Was zachęcam do przydomowego kompostownika. Jest to najlepsze możliwe wykorzystanie odpadków bio z kuchni. Dzięki kompostowaniu, uzyskamy super odżywczy nawóz do roślin. Nie jestem specjalistką w tym temacie, więc jeżeli chcielibyście zgłębić jego tajemnice, zachęcam Was do zgooglowania! W internecie jest mnóstwo pomocnych video i blogów, które przeprowadzą Was przez cały proces i odpowiedzą na różne pytania.

 

Odpady aluminiowe nadają się w całości do recyklingu, a proces ten można przeprowadzać wielokrotnie bez strat w jakości materiału. Państwo, w którym recykling jest dobrze działającym organizmem, to Dania. Wprowadzono tam między innymi obowiązek sprzedawania piwa i napojów gazowanych w butelkach zwrotnych (zabronione jest sprzedawanie tych produktów w opakowaniach jednorazowych). Za butelki w sklepach płaci się kaucję wliczoną w cenę produktu, jednak praktycznie w każdym sklepie są automaty, w których można oddać puste butelki. Mam nadzieję, że taki system też niedługo pojawi się w Polsce! Jest to najlepsze z dostępnych rozwiązań, które zachęcają do prawidłowego segregowania, a przy tym jakość surowca, który w ten sposób pozyskujemy, jest możliwie najlepsza , co bardzo ułatwia cały proces recyklingu.

 

Co robi w tym temacie Unia Europejska? W ramach Zielonego Ładu, 55% plastikowych odpadów opakowaniowych powinno zostać poddanych recyklingowi do 2030 roku. W 2050 ma być to już 100%!

 

Do produkcji tekstyliów wykorzystuje się dużo surowców i wody, a tylko 1% tekstyliów jest poddawanych recyklingowi. Tutaj naukowcy i producenci mają jeszcze szerokie pole do popisu!

Instrukcja na jakie oznaczenia zwracać uwagę kupując produkty

*******************************************************************************************************

Areta Szpura Biografia

*******************************************************************************************************

Sephora zobowiązała się do wspierania bardziej odpowiedzialnego piękna, działań w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Na sephora.pl i w perfumeriach, na Klientów czekają specjalne oznaczenia ekozaangażowanych produktów i marek. W każdej perfumerii Sephora możesz zwrócić do recyklingu puste opakowania po kosmetykach. Sephora wspieramy też ekoedukcję wśród pracowników oraz Klientów.

 

Dowiedz się więcej o środowiskowym zaangażowaniu Sephora https://www.sephora.pl/sephora-stands-PL.html

Dowiedz się więcej o recyclingu w Sephora https://www.sephora.pl/recycling.html

serce Sephora Stands