
Rodzaje korektorów
Aby dokonać najlepszego wyboru, musisz wiedzieć, w czym możesz wybierać. Najczęstszym rodzajem korektora jest ten w buteleczce z aplikatorem. I prawdopodobnie właśnie po niego większość z nas sięga najczęściej. Nie jest to jednak koniec możliwości.
Korektory dzielą się na kremowe i płynne.
Korektory kremowe:
· w sztyfcie – dobrze maskują punktowe niedoskonałości, dlatego są szczególnie popularne wśród nastolatek lub osób, które zmagają się z problemami skórnymi,
· w kredce – cieszą się nieco mniejszym wzięciem niż poprzednicy; być może ze względu na to, że taka forma korektora nie jest jednoznaczna z jego najpopularniejszym przeznaczeniem. Korektorem w kredce nie zamaskujesz niedoskonałości, za to doskonale sprawdzi się podczas konturowania twarzy,
· wkłady do palet i korektory w słoiczkach. Są bardzo mocno napigmentowane i dobrze kryjące. Służą najczęściej do punktowego zakrywania zmian, wyprysków.
Korektory płynne:
· w butelce z aplikatorem,
· w wyciskanej tubce,
· w pędzelku.
Wszystkie te formy korektora najczęściej stosowane są na okolice oczu. A to dlatego, że mają lekką konsystencję i nie przeciążają delikatnej, cieńszej skóry tej partii twarzy.
Możemy je też podzielić ze względu na kolor:
· żółty – maskuje zasinienia pod oczami,
· zielony – dobrze neutralizuje zaczerwienienia; sprawdzi się w przypadku trądziku, rumienia lub rozszerzonych naczynek,
· fioletowy – neutralizuje żółć na twarzy; dobrze zakrywa przebarwienia skóry w tym kolorze,
· morelowy – sprawdzi się do przykrywania plam pigmentacyjnych,
· niebieski – sprawdzi się, jeśli zechcesz nadać swojej skórze jaśniejszy odcień,
· różowy – tuszuje zmiany i cienie o szarym odcieniu,
· pomarańczowy/ łososiowy – maskuje cienie, siniaki w niebieskim odcieniu,
· biały – rozświetla skórę. Można go używać na przykład w wewnętrznych kącikach oczu, na łuku Kupidyna lub stosować jako rozświetlacz.
Korektor pod oczy – jak wybrać najlepszy?
Prawdopodobnie głównym czynnikiem, jakim będziesz się kierować przy wyborze odpowiedniego korektora pod oczy, jest cena. Powinnaś jednak pamiętać, że nawet najdroższy korektor nie będzie dobrze wyglądał na skórze, jeśli ta nie będzie odpowiednio przygotowana. Podstawą jest oczywiście prawidłowa pielęgnacja. Ogromne znaczenie ma również zdrowa, zrównoważona dieta oraz odpowiednia ilość snu. Wszystkie te czynniki bezpośrednio wpływają na wygląd i kondycję skóry.
Wybierając idealny produkt, należy pamiętać, że skóra pod oczami jest bardzo cienka i delikatna, dlatego korektor, który zaaplikujesz w to miejsce, powinien być dobrze kryjący, ale jego formuła nie może obciążać okolic oka.
Równie istotny jest odcień produktu. Najważniejsza zasada, o jakiej trzeba pamiętać, wybierając odpowiedni odcień brzmi: korektor pod oczy powinien być o 1-2 tony jaśniejszy od koloru podkładu. Dzięki temu okolice oka będą bardziej rozświetlone, co nada im naturalny wygląd.
>> Sprawdź nasz artykuł: Jak znaleźć odpowiedni kolor podkładu?
Aby korektor dobrze spełnił swoją funkcję i maskował cienie pod oczami (pamiętaj, że korektor pod oczy zawsze nakładamy po aplikacji podkładu), przy wyborze należy również zwrócić uwagę na tony kolorystyczne korektora. To, który powinnaś wybrać, zależy od tego, jak bardzo widoczne masz cienie pod oczami i w jakim są one kolorze. Jeśli masz cienie pod oczami, które wpadają w fioletowe tony, najlepiej zaaplikuj korektor z żółtym pigmentem. Jeśli twoje cienie pod oczami są bardziej czerwone wypróbuj zielony korektor.
Korektor do twarzy – jak wybrać najlepszy?
W przypadku większych zmian na twarzy, wymagających mocniejszego krycia, lepiej sprawdzą się gęstsze, cięższe korektory. Jeśli chcesz zakryć wszelkiego rodzaju wypryski lub zmiany skórne możesz wypróbować np. korektory w słoikach lub w paletach.
Wybierając korektor do twarzy, trzeba pamiętać także o tym (inaczej niż w przypadku korektora pod oczy), aby wybierać odcień korektora w takim samym kolorze, jak podkład.
Aby zatuszować niedoskonałości na twarzy, możesz też wykorzystać kolorowe korektory (zawsze nakładaj je pod podkład i pamiętaj, aby je dobrze wklepać) – kolor korektora wybierz w zależności od rodzaju niedoskonałości, jaką chcesz zatuszować. Warto też pamiętać, że kolorowe korektory dają mocno kryjący efekt, jeśli nie masz bardzo widocznych zmian na skórze, takie rozwiązanie możesz potraktować jako alternatywę na większe wyjścia.
1. Korektor Shape Tape™ od Tarte – najlepszy korektor na niedoskonałości
Mocno kryjący, bestsellerowy korektor od Tarte. Dzięki takim składnikom, jak nawilżające masło shea, odżywczy ekstrakt z mango czy korzeń lukrecji, doskonale rozświetla i nawilża skórę. Najlepsze efekty osiągniesz, nakładając produkt zaokrągloną gąbeczką. Aplikuj bezpośrednio na niedoskonałości.
2. Too Faced Born This Way – perfekcyjne konturowanie za pomocą korektora
Korektor może nie tylko tuszować niedoskonałości, ale także nawilżać, rozświetlać czy konturować! Takimi czterema właściwościami może cię zaskoczyć ten jeden produkt. Dla zamaskowania przebarwień nałóż odrobinę produktu i wklep w skórę palcami. Możesz użyć też pędzelka do korektora lub gąbki typu Beauty Blender. Podobnie postępuj, gdy chcesz zatuszować niedoskonałości. Możesz też wykorzystać krawędź aplikatora, by utworzyć cienką linię i precyzyjnie konturować czy uzyskać efekt rozświetlenia twarzy. Ten produkt dobrze nadaje się do budowania krycia – płaską powierzchnią aplikatora równomiernie rozprowadzisz kosmetyk na twarzy.
3. Naturalny efekt glow - korektor rozświetlający Rare Beauty
Nowa marka kosmetyczna Rare Beauty opracowała korektor, który dostępny jest aż w 32 odcieniach. Uwagę zwraca także specjalna, nieco ścięta końcówka aplikatora, pozwalająca na rozprowadzenie produktu na większych partiach twarzy. Jeśli natomiast potrzebujesz precyzyjnej aplikacji, wykorzystaj jej spiczastą część. Produkt ma bardzo lekką, rozświetlającą formułę, która pozwala budować krycie, zachowując wykończenie pełne blasku. Jego konsystencja jest przyjemnie kremowa, dobrze nawilża skórę i jest trwała. Podobnie jak wszystkie produkty Rare Beauty, także korektor nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego.
4. Wodoodporny makijaż od Hourglass - Vanish Airbrush Concealer
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć korektora Hourglass Vanish Airbrush Concealer, który utrzyma się na skórze nawet 16 godzin. Jego wyjątkowa formuła, choć wodoodporna i pozwalająca na mocne krycie, jest bardzo lekka. Nie zatyka porów, a bardzo dobrze stapia się ze skórą. Produkt ten charakteryzuje się technologią rozpraszania światła, dzięki której skóra jest delikatniejsza, a niedoskonałości (płytkie zmarszczki czy oznaki zmęczenia) są subtelnie zatuszowane.
5. Rozświetlone spojrzenie - korektor pod oczy Sephora Collection Best Skin Ever
Aby efekt był idealny, postaw na oddzielny korektor pod oczy Sephora Collection Best Skin Ever. Wśród aż 26 odcieni tego produktu na pewno znajdziesz idealny dla siebie. Aplikuj go punktowo w 2-3 miejscach wokół oczu i delikatnie wklep, rozprowadź palcem, pędzlem lub gąbką. To produkt mocno kryjący, dlatego skutecznie zatuszuje niedoskonałości i wygładzi cerę. Mimo tego nie zbiera się w liniach zmarszczek. Za to doskonale nawilża, dzięki zawartości ekstraktu z alg i kwasu hialuronowego. To dobry wybór, jeśli chcesz pozbyć się oznak zmęczenia i stresu.
6. Delikatny dla skóry – korektor w kremie Fenty Beauty Bright Fix
Kiedy twoim przygotowaniom do wyjścia towarzyszy pośpiech, potrzebujesz odpowiednich produktów, które oszczędzą twój czas. Taką propozycją jest z pewnością korektor rozświetlający kontur oka Fenty Beauty Bright Fix. Kosmetyk zapewnia skórze nawilżenie, rozświetlenie i bardzo dobre krycie niedoskonałości. Wystarczy jedna kropla, by uzyskać upragniony efekt. Formuła korektora przypomina serum, jest odporna na wilgoć i pot. Korektor został opracowany w 16 odcieniach. Do jego aplikacji możesz użyć pędzla, gąbeczki lub po prostu rozprowadzić go palcami. W składzie produktu znajdziesz olejek z jojoba, dzięki któremu delikatna skóra wokół oczu będzie ona odpowiednio nawilżona.
7. Colored Clay CC Undereye Corrector – Korektor CC pod oczy
Bardzo odżywczy korektor pod oczy, który poza doskonałym kryciem nawilża skórę i działa przeciwzmarszczkowo. O perfekcyjny wygląd okolic oczu dbają m.in takie składniki jak: glinka różana, żółta i fioletowa, a także ekstrakt z lukrecji, czy kofeina. Sprawdzi się szczególnie u tych osób, które mają problem z szarą, ziemistą skórą. Takie połączenie składników poza perfekcyjnym nawilżeniem zadba także o poprawę mikrokrążenia i nadanie skórze zdrowej świetlistości.
8. Anti-Blemish Solutions Clearing Concealer
To korektor o działaniu antybakteryjnym. Przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy zmagają się z cerą trądzikową. Poza działaniem kryjącym, łagodzi skórę i pozwala walczyć z problemami skórnymi, a także przyczynia się do łagodzenia i szybszego gojenia się zmian skórnych. Polecamy sprawdzić go każdemu, kto boryka się z trądzikiem!
Dlaczego korektor źle wygląda na skórze?
Może się tak zdarzyć, że mimo właściwego zaaplikowania korektora wygląd skóry pod oczami nie jest zadowalający. Dlaczego? Oto najpopularniejsze powody i rozwiązania niepożądanych sytuacji:
- Podkreślone zmarszczki pod oczami
Sięgając po korektor pod oczy, prawdopodobnie spodziewasz się efektu idealnie gładkiej skóry. Niestety musisz się pogodzić z faktem, że używając korektora, zamaskujesz sińce, czy żyłki, ale twoja skóra po nałożeniu makijażu nie będzie wyglądała na tak nawilżoną, jak widzisz ją przed nałożeniem kosmetyków. Dotyczy to szczególnie osób z cerą suchą lub dojrzałą, gdzie produkt będzie szczególnie widoczny w załamaniach skóry. Efekt ten można jednak minimalizować. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie nawilżenie skóry pod oczami poprzez właściwie dobraną pielęgnację. Na dobrze nawilżonej skórze, korektor będzie wyglądał dużo lepiej. Ciastkowanie się korektora może też wynikać ze złego sposobu nakładania kosmetyku.
>> Sprawdź nasz artykuł: Makijaż twarzy krok po kroku. W jakiej kolejności i czym nakładać kosmetyki
- Korektor nie trzyma się na skórze
Wynika to prawdopodobnie z faktu, że nie przypudrowałaś korektora. To krok, któremu większość z nas poświęca zbyt mało uwagi. Pamiętaj, aby po nałożeniu produktu odpowiednio go utrwalić pudrem (ruchami przyklepującymi, nie trzyj okolic oczu). Jeśli masz szczególnie cienką skórę pod oczami, możesz pokusić się o utrwalenie korektora pudrem przeznaczonym specjalnie pod oczy (jest drobniej zmielony i lżejszy).
Do czego jeszcze można używać korektora?
Zdarza się, że zmiany, które chcemy zamaskować, widoczne są nie tylko na twarzy. Co jeśli masz na ciele bliznę lub tatuaż, który chcesz ukryć? Tutaj z pomocą również przyjdzie korektor. Możesz także w tym celu udać się do wizażysty, który bez problemu zakryje bliznę, znamię lub tatuaż – na przykład w sytuacji ważnego wyjścia lub święta (z takiej usługi często korzystają m.in. panny młode, które w swoim wielkim dniu chcą mieć idealną skórę). Jeśli jednak nie chcesz korzystać z pomocy profesjonalisty, niechciane zmiany na skórze możesz zakryć samodzielnie w domu. Oczywiście im większy tatuaż, znamię lub blizna, tym trudniej będzie je ukryć bez pomocy eksperta (wizażyści korzystają z profesjonalnych kosmetyków i mają swoje sposoby na długo utrzymujący się kamuflaż).
Korektory mogą być też produktem, za pomocą którego wykonturujesz twarz. W tym celu będziesz potrzebować kosmetyku w dwóch wersjach: korektora o ton jaśniejszego niż twoja cera i drugiego – o ton ciemniejszego niż twoja skóra. Celem konturowania za pomocą dwóch korektorów jest nadanie twarzy kontrastu i wyeksponowanie jej najładniejszych elementów (za pomocą jaśniejszego kosmetyku) i ukryciu tych części, których nie chcemy pokazywać na pierwszym planie (za pomocą ciemniejszego produktu).
Korektora możesz użyć także w celu rozświetlenia twarzy. Możesz użyć do tego specjalnego korektora rozświetlającego. Pamiętaj jednak, że zadaniem tego produktu jest wyeksponowanie partii twarzy, a nie ukrywanie niedoskonałości. Możesz nim wyeksponować policzki lub zaaplikować pod brwiami, aby optycznie powiększyć oczy. Jeśli nałożysz go też na górną wargę – sprawisz, że usta będą wyglądały na większe.