#Trendy #Sephora News!

Wszystkie śmieci są nasze!

wszystkie śmieci są nasze
W zeszłym roku padł rekord, którego nie widzieliśmy od lat. Ponad 300 tysięcy wolontariuszy odciążyło naturę z 442 ton (!) odpadów w Akcji Sprzątanie świata - Polska! To niestety dowód na to, że mimo upływu lat śmiecimy i to na potęgę. W tym roku, po raz 29. wyjdziemy by posprzątać Polskę z zalegających w naturze śmieci, a dołączyć do nas może każdy!

Co z tymi śmieciami?

Liczba odpadów rośnie. Pokazują to dane statystyczne publikowane nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Najnowsze z nich wskazują na to, że Polak rocznie produkuje 342 kilogramów odpadów, co jest 10 kilogramowym wzrostem w stosunku do roku poprzedniego. Wraz ze wzrostem ilości odpadów w naszych gospodarstwach domowych, powinna również zwiększać się nasza odpowiedzialność, by nimi prawidłowo gospodarować.  W końcu jak głosi jedno z haseł Akcji Sprzątanie świata – „Nie ma śmieci, są surowce” a surowcami trzeba mądrze zarządzać. Jak to wygląda w praktyce? Niestety, poza odpadami, nad którymi mamy kontrolę są też takie, które wymykają się statystyce i gospodarce z obiegu zamkniętego i zamiast w naszych koszach lądują w miejscach całkowicie do tego nie przystosowanych: w lasach, parkach, na plażach, na dnie rzek i jezior. To właśnie te porzucone odpady, bierze na cel każdy uczestnik Akcji Sprzątanie świata. Bo ktoś przecież musi z nimi zrobić… porządek!

zbieranie śmieci w lesie


Kto śmieci?

Kto śmieci? To pytanie zadaję sobie i ekspertom Fundacji Nasza Ziemia wielokrotnie podczas każdej akcji terenowej. W końcu postanowiłem zbadać tę sprawę na podstawie zastanych na miejscu sprzątania dowodów. W ten sposób powstał (i nadal się rozwija) „Kalejdoskop Śmieciuchów”, z którego przytoczę teraz 5 kluczowych person.

  • Na początek weźmy na tapet śmieciucha, który wyznaje zasadę „co z oczu to z serca”. Szybkie pozbycie się problemu to główny motywator zarówno wyrzucenia papierka w czasie spaceru jak i dużego gabarytu po remoncie.
  • Gdy z kolei mówimy o dużym gabarycie, wkraczamy na teren śmiecenia osobników, które usprawiedliwiają swoje działania słowami: przecież to już tu było”. Niestety dzikie wysypiska bardzo szybko rozrastają się, często przez wiele lat, za sprawą działań kolektywnych.
  • A gdy już przy kolektywach jesteśmy, to warto poruszyć towarzystwo, które odpowiada za wytwórstwo „śmieci weekendowych”. To wszelkiego rodzaju butelki, grille i opakowania po jedzeniu, które są zmorą zwłaszcza miejsc popularnych turystycznie.
  • Osobne miejsce w zestawieniu zdecydowanie należy się jednostkom, które upodobały sobie śmiecenie opakowaniami po napojach wyskokowych. To właśnie oni rządzą na skwerkach, murkach i w okolicach sklepów osiedlowych. „Małpka, małpkę wyrzuciła…” jeżeli wiecie co mam na myśli.
  • Na koniec, nie zapomnijmy o osobach, które najprawdopodobniej wyznają zasadę: „znów wędrujemy, znów śmiecimy”. Drogi, szlaki turystyczne, czy okolice torów kolejowych pełne są dowodów na to, że motyw drogi nie każdego skłania do głębokiej refleksji nad stanem środowiska i naszej planety.

Jak widać, odpowiedź na pytanie zadane na początku tego akapitu, wcale nie jest taka prosta i jednoznaczna. A może jednak jest? Ponieważ jest jeden wspólny mianownik - śmiecącym jest… CZŁOWIEK.

brudne miasto

 

Wszystkie śmieci są nasze!

W tym roku po raz 29. wyjdziemy i posprzątamy Polskę z zalegających w naturze śmieci. Akcja Sprzątanie świata wystartowała 22 kwietnia i potrwa do trzeciego weekendu września (16-18.09) kiedy to będzie miał miejsce tradycyjny Wielki Finał. W tym roku, wobec ogromu bezrefleksyjnego śmiecenia w naturze, czas powiedzieć głośno: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze; te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej planecie nie ma. Myśl przewodnią tegorocznej edycji chcemy więc zamanifestować oficjalnym hasłem: „Wszystkie śmieci są nasze!” i przede wszystkim dotrzeć do tych, którzy śmiecą. W końcu, w naszych działaniach nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, ale o to, aby śmiecący przestali śmiecić.

 

zdjęcie grupowe

Pierwszy dzień finału 28. Akcji Sprzątanie świata – Polska. Razem z przedstawicielami ponad 30 ambasad oraz Miasta Stołecznego Warszawy, posprzątaliśmy 700 kilogramów odpadów nad Wisłą.

 

Do Akcji już dołączają sztaby sklepów i centrali Sephora! Jeżeli Wy również, chcecie posprzątać swoje kawałki Polski, w imieniu Fundacji Nasza Ziemia, która od 1994 roku koordynuje tę największą, ekologiczną akcję, serdecznie zapraszam wszystkich czytelników Newslettera Sephora. Informacje na temat 29. Akcji można znaleźć na stronie www.naszaziemia.pl oraz w naszych mediach społecznościowych: @naszaziemia.

W zeszłym roku w Akcji wzięło udział ponad 300.000 osób! Mamy nadzieję, że również w tym roku uda nam się pobić ten wynik. Niech połączy nas Sprzątanie świata!

Grzegorz Mikosza  Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata w Polsce

Grzegorz Mikosza

Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata w Polsce