#Trendy #Perfumy

Co warto wiedzieć o perfumach - miniporadnik

kobieta używająca perfum

Perfumy fascynują nas od stuleci, zachwycając rozmaitymi połączeniami aromatów kwiatów, owoców, nut zielonych, przypraw, słodkich nut, drewna i mchu. Jednak często, gdy bierzemy do ręki wymarzony flakon, nie mamy świadomości, do jak skomplikowanego świata wchodzimy.

Świata równie skomplikowanego, co pięknego. Ze długą historią, która sięga 1000 r. i zapewne wyjątkową przyszłością. Dlatego kilka podstawowych wiadomości powinno ułatwić wam nie tyle wybór odpowiedniego zapachu, co samą jego obsługę. Bowiem zapach wymaga odpowiednich warunków przechowywania, zyskuje na jakości, gdy jest prawidłowo używany i potrafi zapewnić najpiękniejsze doznania, gdy się go dobrze zrozumie.

Jak „czytać” perfumy?

Sprawdzając zawartość flakonika, skupiamy się na 3 nutach zapachowych: głowy, serca i bazy. Nutę głowy wyczuwamy jako pierwszą, ale ona jest też najmniej trwała. Najbardziej zapada w pamięci i często decyduje o tym, czy dana kompozycja przypadnie nam do gustu. Nuta serca odpowiada za charakter perum. Jej woń może się utrzymywać nawet kilka godzin, stąd nasze wrażenie, że inaczej pachniemy zaraz po rozpyleniu zawartości flakona a inaczej po jakimś czasie. Tłem perfum jest nuta bazy, którą możemy wyczuwać jeszcze przez kilka dni. Aby dobrać odpowiednią kompozycję, należy testować ją na skórze zamiast rozpylać w powietrzu czy korzystać z papierka testowego. Każdy zapach w kontakcie z naszą skórą będzie dawał inne wrażenie niż u drugiej ososby, gdyż połączy się z naszym pH.

Jak używać perfum?

Aby jak najlepiej wydobyć aromat perfum, warto używać je na określone partie ciała. Mowa tu o tych częściach, które wydzielają najwięcej ciepła i mają dobrą cyrkulację powietrza. Z pewnością będą to łokcie, nadgarstki, ale również obszar poniżej płatków uszu czy za kolanem. Pamiętaj, że jeśli rozpylisz zapach tuż przy skórze, nie będzie on trwalszy. Zachowaj około 20 cm odległości i nie pocieraj nadgarstków po aplikacji zapachu. W ten sposób zapach szybciej się ulotni. Aby tak się nie stało, możesz też użyć perfum tuż po wyjściu z kąpieli. Intensywność zapachu zależy również od liczby psiknięć. Pamiętaj, żeby nie przesadzić. Zapach powinien uwalniać się powoli, zachwycać zmysłową wonią a nie zaskakiwać intensywnością. Dlatego liczbę psiknięć uzależnij nie tylko od tego, jak twoja skóra utrzymuje dany zapach, ale także od jego intensywności. Najbezpieczniej jest użyć perfum nieco wcześniej niż tuż przed wyjściem, ponieważ nuty zapachowe uwalniane są w różnym czasie.

Jak przedłużyć trwałość perfum?

Warto wiedzieć, że perfumy dłużej utrzymują się na skórze tłustej niż suchej. Dlatego jeśli twoja skóra jest przesuszona, zanim rozpylisz zapach, posmaruj ją bezwonnym olejkiem w miejscach, gdzie chcesz użyć perfum. Aby przedłużyć trwałość perfum możesz też:

  • Spryskać ciało tuż po kąpieli, nawet na jeszcze lekko wilgotną skórę
  • Stosować perfumy na wybrane części ciała: łokcie, nadgarstki, zgięcia kolanowe
  • Wybierać produkty o wysokiej koncentracji olejków zapachowych
  • Dbać o nawilżenie skóry
  • Używać kosmetyków uzupełniających o tym samym zapachu (mydła, żele pod prysznic, balsamy, i kremy perfumowane)

 

Czy perfumy mają datę ważności?

Niestety perfumy, w przeciwieństwie do wina, nie zyskują na długim przechowywaniu. Data przydatności perfum może się wahać od kilkunastu miesięcy do kilku lat, jednak z czasem perfum wietrzeją lub zmieniają zapach. Można jednak nieco wpłynąć na ich trwałość, pilnując odpowiednich warunków przechowywania.

Przede wszystkim nie trzymaj ich w łazience, gdyż nie są odporne na zmiany temperatury i wilgotności, kontakt z powietrzem czy promienie słoneczne. Perfumy lubią stałą i umiarkowaną temperaturę w przedziale 16-20 stopni Celsjusza. Twoje flakony najlepiej się będą czuły w szafce bez dostępu promieni słonecznych i oryginalnym opakowaniu.

Prawdziwe perfumy czyli jakie?

Zawartość flakonika to kompozycja olejków eterycznych, alkoholu oraz substancji wzmacniających aromat i środków homogenizujących. Wszystko zależy od stężenia olejków eterycznych w roztworze:

infografika - zawartość alkoholu w zapachach

Ze względu na dobrą jakość i cenę największą popularnością cieszą się wody toaletowe i perfumowane. Niestety zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy oferują podróbki jako prawdziwe perfumy. Jak nie dać się oszukać? Prawdziwe perfumy nie będą tanie. Kolejnym kryterium jest samo opakowanie. Ale do tego porównania potrzebujesz oryginalnego. Szukaj detali jak rozmiar czcionki czy odcień i porównuj je z oryginalnym opakowaniem. Podpowiedzią będzie też sposób foliowania kartonika. Podobnie musisz zrobić z samym flakonem. Oryginalne flakony będą takie same, nie ma mowy o pomyłce np. w nadruku. Liczy się też jakość wykonania samego flakona. Oryginalny mile zaskoczy cię precyzją i dbałością o każdy szczegół. Szukaj niedoskonałości jak plastikowy korek czy nieperfekcyjne kanty buteleczki. I wreszcie sam zapach. Oryginalne perfumy pozwolą wyczuć 3 nuty zapachowe, podróbka tylko jedną, która szybko wywietrzeje.

Jaka jest prawda o testerach

Przede wszystkim musimy wyjaśnić sobie, że testery nie są próbkami. Tester jest produktem płatnym, tylko w mniejszym rozmiarze. Próbkę otrzymasz w perfumerii bezpłatnie. Zaletą testerów jest ich rozmiar. Dzięki temu nie musisz wydawać pieniędzy na nowy zapach, który dopiero co poznajesz, możesz ocenić, czy dobrze się w nim czujesz. A może zwyczajnie lubisz często zmieniać zapachy, nie przywiązujesz się do konkretnego czy nie chcesz inwestować w drogi produkt? Niestety nasze wątpliwości wzbudzają czasem jakość testerów. Czy ich zawartość jest dokładnie taka sama jak pełnowymiarowych flakonów? Czy ich zapach jest mocniejszy, czy może słabszy? Obawy mogą wynikać z jakości flakonu, który nie ma korka a zwykły dozownik. Sama buteleczka nie jest też tak efektowna. Jednak to, co znajduje się w niej, jest jak najbardziej tym samym płynem, jaki otrzymalibyśmy, kupując pełnowymiarowy zapach.

LANCÔME

Idole Aura - woda perfumowana

639,00 zł

557026-IDOLE AURA EDP 100ML

dostępne 03 pojemności

POZNAJ PRODUKT

HERMÈS

Terre d'Hermès - Woda perfumowana

403,90 zł

537958-TERRE D'HERMÈS PERFUME SPRAY 75ML

POZNAJ PRODUKT

ARMANI

My Way - Woda perfumowana

335,00 zł

NEW FEM EDP V30ML-516779

dostępne 04 pojemności

POZNAJ PRODUKT

YVES SAINT LAURENT

Libre - Woda Perfumowana

359,00 zł

30 ml

dostępne 03 pojemności

POZNAJ PRODUKT

LOEWE

AGUA ELLA - woda toaletowa

489,00 zł

530084-AGUA DE LOEWE ELLA EDT 100ML

POZNAJ PRODUKT