Krem BB (beauty balm, blemish base) należy do grupy produktów bliższych makijażowi. Ma on za zadanie krycie niedoskonałości skóry. Ich poziom krycia można spokojnie zaklasyfikować w przedziale od średniego do wysokiego. Z kolei krem CC (color control cream, color and correct) został wymyślony jako rozwiązanie dla osób z problemami skórnymi, takimi jak cera naczynkowa czy trądzikowa. Ich głównym zadaniem jest wyrównywanie kolorytu skóry i matowienie cery. W przypadku tej generacji kremów, równie ważna co kontrola koloru jest pielęgnacja, dlatego producenci ciągle udoskonalają ich formułę dodając np. składniki przeciwzmarszczkowe czy przeciwtrądzikowe.
Krótka opowieść z Azji: skąd pochodzi krem BB?
Jak się okazuje, moda na kremy korygujące przybyła do nas całkiem niedawno ze Wschodu. W latach 90. Japonki i Koreanki twierdziły, że ich nieskazitelna cera to nie sekretne sztuczki gejsz, tylko zasługa właśnie kremów typu beauty balm. Co ciekawe, rynek azjatycki i europejski różnią się od siebie w zakresie podejścia do funkcji codziennego make-upu. Europejki lubią wyrazisty, perfekcyjnie wykonany makijaż, który podkreśla ich urodę, nawet kosztem dbania o skórę. Azjatki z kolei stawiają na pielęgnację i preferują delikatniejszy makijaż, dlatego nawilżający i ujednolicający koloryt krem BB zastępuje im typowy podkład. W niedługim czasie podchwycono ideę łączenia makijażu i pielęgnacji również na Starym Kontynencie, gdzie pojawiło się zapotrzebowanie na kremy BB. Wpływów kulturowych (jak i przyzwyczajeń kobiet) łatwo się jednak nie zmieni i pewnie dlatego niektóre różnice widać do tej pory. Europejscy producenci stawiają przede wszystkim na połączenie podkładu z dodatkiem składników pielęgnacyjnych, podczas gdy azjatyckie firmy kosmetyczne działają w myśl zasady: najpierw pielęgnacja, później upiększanie. Skład kremu BB opiera się na bardzo bogatych składnikach pielęgnacyjnych, które często zawierają: m.in. silne antyoksydanty, substancje nawilżające, peptydy stymulujące odnowę komórkową. Pigmenty ujednolicające koloryt skóry są tutaj jedynie dodatkiem.
Z czym łączymy? Krem BB a rodzaj skóry
W przypadku cery normalnej sprawa jest najłatwiejsza, ponieważ kremów korygujących można używać zupełnie samodzielnie. Z powodzeniem mogą zastąpić nam zarówno kremy, jak i podkłady. Pomyślcie tylko, jaka to oszczędność czasu i miejsca w torebce! Przy cerze mieszanej i tłustej jest trochę więcej gimnastyki, ponieważ żeby pozbyć się tak niechcianego świecenia się skóry i utrzymać efekt długotrwałego zmatowienia, zaleca się stosowanie kremu BB i CC w połączeniu z podkładem lub jako bazę pod niego. Cera sucha wymaga specjalnego traktowania – wówczas krem BB i CC łączymy z nawilżającym, który stosujemy na co dzień. W zależności od rodzaju cery powinniśmy także dobrać odpowiedni skład kremu. Na skórze tłustej i mieszanej najlepiej sprawdzą się kremy lekkie, oparte na naturalnych składnikach, z matowym wykończeniem. Skóra sucha z kolei polubi kremy z bardziej wodnistą konsystencją i dużą dawką składników nawilżających. Nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie przetestowały tych nowinek na własnej skórze. Działają rewelacyjnie! Czujemy się promiennie i kwitnąco, niemal jak… w kraju Kwitnącej Wiśni. Odkryj =dostępne w Sephora kremy BB i CC i wybierz swój ulubiony!