Najładniejsze perfumy dla mężczyzn – jak wybrać zapach dla siebie?
Sekretem dobrego dopasowania perfum do konkretnej osoby jest właściwy sposób ich przetestowania. Inaczej mogą one pachnieć we flakonie, inaczej na papierku, który znajdziesz w perfumerii, a jeszcze inaczej na ubraniu i na ciele. Jeśli będziesz oceniać je tylko po pierwszym rozpyleniu lub powąchaniu korka, możesz wyczuć nadmiar alkoholu, który jeszcze nie zdążył wyparować. Najlepiej więc wypróbować je na nadgarstku i dać im nawet kilka godzin, aby wszystkie nuty zdążyły się otworzyć, a dodatkowo zadziałać na twojej skórze. Okazuje się, że jeden zapach może pachnieć zupełnie inaczej na dwóch osobach.
Każde perfumy będą też opisane przy pomocy trzech zbiorów użytych składników zapachowych, nazywanych piramidą nut. W opisie znajdziesz:
- nuty głowy – pierwsze, które ujawniają się przez około 15 minut od rozpylenia. Są najbardziej intensywne i często decydują o tym, czy pokochasz dany zapach, czy będzie on dla ciebie zbyt przytłaczający lub uruchamiający negatywne skojarzenia. W perfumach męskich często wykorzystuje się tutaj aromaty owoców cytrusowych, ale też owoców i ziół;
- nuty serca – jeśli poczekasz z decyzją, to po kwadransie na około 2 do 4 godzin otworzą się przed tobą kolejne zapachy ze środkowej nuty. Można stwierdzić, że to właśnie ona decyduje o finalnym charakterze perfum. W perfumach męskich używa się tutaj owoców, ambry, kawy, kwiatów lub aromatów korzennych;
- nuty bazy – dobrej jakości perfumy będą miały długą trwałość i ekspozycję, a ich zapach bazowy będzie wyczuwalny przez długie godziny, a nawet następnego dnia. Nuty z tej grupy wzmacniają poprzednie akordy. Są jakby w tle, ale pozostają na bardzo długo. W zapachach męskich często wykorzystuje się tutaj aromaty drzewne, leśne, wanilię.
W ten sposób powstają wielopoziomowe mieszanki, które określa się kategoriami: cytrusowe (kolońskie), kwiatowe, szyprowe (cytrusowo-drzewne), drzewne, orientalne, paprociowe (fougère), zielone lub ziołowe, tytoniowo-skórzane, wodne i aldehydowe.
Top 10 – ranking perfum męskich
Najlepsze perfumy męskie będą powoli otwierać się doskonale skomponowanymi nutami głowy, serca i bazy. Będą towarzyszyć ci przez wiele godzin, a nawet pozostaną na ubraniach lub niektórych partiach ciała na kolejny dzień. Jeśli zależy ci na spektakularnym efekcie, wybierz perfumy z długim ogonem, których zapach będzie podążał za tobą i fascynował otoczenie. Sprawdź nasz przegląd najpiękniejszych perfum męskich.
Dior Sauvage – świeży zapach dla silnego mężczyzny
Sauvage marki Dior to perfumy należące do kategorii fougère, czyli paprociowych. Zostały po raz pierwszy przedstawione w 2015 roku, a ich twórcą jest Francois Demachy. Na początku wyczuwalne są nuty: kalabryjskiej bergamotki i pieprzu. Po kwadransie ujawniają się kolejne aromaty: pieprzu syczuańskiego, lawendy, różowego pieprzu, wetywerii, paczuli, geranium i elemi (naturalnej żywicy z drzewa kanarecznika). Na długo pozostaje baza w postaci mieszanki cedru, ambroksanu (ambry) i labdanum (żywicy, będąca często składnikiem kadzideł). Uzyskujemy połączenie orientalne, egzotyczne, zmysłowe, kojarzące się z siłą i dzikością.
Versace Eros – perfumy męskie, które uwodzą
Kolejną propozycją z kategorii fougère jest Eros od Versace, którego w 2012 roku skomponował Aurelien Guichard. Przy pierwszym spotkaniu wybrzmiewają tutaj bardzo świeże nuty: mięty połączonej z jabłkiem i cytryną, by po chwili dołączyły do nich: wanilia z Madagaskaru, Cedr Virginia i atlaski, wetyweria, mech dębowy i wyraźnie wyczuwalny ambroksan. To zapach bardziej świeży i słodki od poprzednika, bo przedstawia doskonałe połączenie jabłka, cytryny, mięty oraz tajemniczego ambroksanu. Czysta przyjemność, która uwodzi na co dzień. Klasyk, który od ponad 10 lat zachwyca niezależnie od wieku i płci.
Carolina Herrera Bad Boy – nietuzinkowe perfumy dla niego
Kompozycja Caroliny Herrery, która ma stanowić doskonały duet z damskimi perfumami Good Girl to orientalny i korzenny zapach z 2019 roku zaprojektowany przez Louise Turner i Quentina Bischa. Już sam początek zapowiada rozgrzewający charakter, bo w nutach głowy zastosowano: czarny i biały pieprz oraz dodającą nieco ostrej świeżości bergamotkę.
Następnie zapach przechodzi w aromaty szałwii i cedru, by zakończyć się nutami bazy: fasolą tonką, drzewem bursztynowym i kakao. Jest ciepły, otulający i przyjemny. Będzie odpowiedni na gorące randki w zimowe wieczory, kiedy kusić będzie swoją słodyczą połączoną z aromatami korzennymi. Niegrzeczny chłopiec skrywa więc tutaj swoją łagodniejszą naturę, a pod pieprznymi pozorami kryją się komfortowe ciepło kakao i nuta bursztynu.
Gucci Guilty Absolute – dla wyzwolonego mężczyzny
Perfumy męskie Guilty Absolute od Gucci i perfumiarza Alberto Morillasa z 2017 roku należą do kategorii zapachów orientalnych i drzewnych. To kompozycja oparta na prostych nutach, które dzięki minimalizmowi mogą wybrzmiewać w pełni. Na początku czujemy więc zapach skóry, który po chwili otrzymuje nuty świeżości od cyprysu i paczuli, by zakończyć się połączeniem nut drzewnych i wetywerii. To perfumy na wskroś męskie, przedstawiające dzikość lasu i związek z ziemią. To klasyka na miarę kilkudziesięcioletniej whiskey on the rocks, która wychodzi jednak z ram i kryje tajemnicę wyzwolenia. Jest w nim zarówno tęsknota za naturą, jak i dymny aromat zakurzonego miasta.
Valentino Born in Roma Intense Uomo – oryginalne perfumy dla mężczyzn
Jeśli szukasz czegoś oryginalnego i marzy ci się zapach nowości, poznaj kompozycję Valentino Born in Roma Intense Uomo z 2023 roku, którą przygotował duet perfumiarzy: Antoine’a Maisondieu i Guillaume’a Flavigny. To perfumy męskie oparte na wanilii i aromatach orientalnych. Pierwszy składnik znajduje się w nucie głowy. Następnie dołącza do niego lawenda, a w bazie wetyweria. Czy taka prostota może zaskoczyć? To ponowne ukoronowanie stolicy Włoch w nietuzinkowym zapachu. Tym razem ma być odzwierciedleniem rzymskich nocy, igrać na styku świeżości i skórzanej, ciemnej zmysłowości. Kluczem są tutaj kontrasty, które sprawiają, że zapach jest nieoczywisty mimo zastosowanego minimalizmu składników.
Armani acqua di gio – perfumy męskie na każdą okazję
Armani acqua di gio to absolutny klasyk i uniwersalne perfumy męskie, które od pierwszego wydania w 1996 roku pozostają ciągle na liście najchętniej wybieranych. Tutaj nie ma mowy o pomyłce. Kompozycję nazywaną przez znawców aromatyczno-wodną opracowali: Alberto Morillas, Annick Menardo i Christian Dussoulier. W nutach głowy znajdują się owoce cytrusowe i białe kwiaty: limę, cytrynę, bergamotkę, pomarańczę, mandarynkę, neroli i jaśmin. Następnie dołączą do nich: nuty morskie, kolejna dawka jaśminu, calone, brzoskwinia, frezja, rozmaryn, hiacynt, cyklamen, kolendra, fiołek, gałka muszkatołowa, róża i rezeda. Baza będzie bardziej zdecydowana i leśna za sprawą: białego piżma, cedru, mchu dębowego, paczuli i bursztynu. Będzie idealny podczas beztroskiego lata.
Dior Fahrenheit – męski zapach z charakterem
Perfumy męskie Dior Fahrenheit to kolejna propozycja z kategorii fougère. Jest w niej klasykiem, który zachwyca już od 1988 roku, kiedy stworzyli go Jean-Louis Sieuzac i Michel Almairac. Początek to tutaj nuty kwiatu muszkatołowca, lawendy, cedru, rumianku, mandarynki, głogu, bergamotki i cytryny. Jest więc zarówno świeżo, ziołowo, jak i słodko. Następnie dołączają: liść fiołka, gałka muszkatołowa, cedr, drzewo sandałowe, kwiat goździka, wiciokrzew, jaśmin, konwalia, a na zamknięcie jeszcze: skóra, wetyweria, piżmo, bursztyn, paczula i fasola tonka. To zapach sentymentalny, oparty na tradycjach perfumiarskich, a więc bardzo mocny, intensywny oraz niezwykle trwały. Przypomina połączenie aromatów leśnych, skoszonej trawy i benzyny, ale nie brak mu też odrobiny cytrusowej świeżości.
Azzaro Chrome Parfum – orzeźwiajace perfumy dla mężczyzn
Prostota po raz kolejny udowadnia, że może być siłą. Najnowszy zapach męski Azzaro Chrome Parfum oparty jest bowiem tylko na trzech składnikach. W nucie głowy mamy tutaj bergamotkę, sercem jest szałwia, a bazą żywica jodłowa. Całość jest więc cytrusowa, niezwykle świeża, ale też odrobinę balsamiczna za sprawą nut jodły. Inspiracją do stworzenia kompozycji było Morze Śródziemne. Idealnym anturażem dla tego zapachu będzie słoneczny dzień spędzony na łodzi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na co dzień przypominał ci o marzeniu orzeźwiającej, pełnej radości wyprawy.
Paco Rabanne Invictus – zapach zwycięstwa
Invictus od Paco Rabanne to połączenie dwóch przeciwnych środowisk. Kompozycja drzewno-wodna od zespołu perfumiarzy w składzie: Anne Flipo, Veronique Nyberg Olivier Polge i Dominique Ropion z 2013 roku rozpoczyna się od świeżego powiewu nut morskich, grejpfruta i mandarynki. Sercem jest połączenie jaśminu i liścia laurowego. Na końcu wyczuwalne są aromaty drzewne i balsamiczne: drzewa gwajakowego, mchu dębowego, ambry i paczuli. Dzięki zakończeniu jest w nich więc coś zwierzęcego, charakternego mimo łagodności świeżej morskiej bryzy na początku. Zapach idealny na dzień, kiedy chcesz czuć się pobudzony do działania. Inspirować może również flakon w formie pucharu.
Calvin Klein Euphoria Men – orientalne perfumy dla panów
Euforia według Calvina Kleina pachnie aromatycznie i drzewnie nutami imbiru i pieprzu, który później otwiera się miętą, cedrem i szałwią, a na końcu wybrzmiewa ciepłym połączeniem bursztynu, zamszu, paczuli i brazylijskiej sekwoi. Zapach Euphoria w 2003 roku stworzyli Loc Dong, Carlos Benaim i Jean-Marc Chaillan. To dość łagodna propozycja, która wprawi w dobry nastrój każdego dnia niezależnie od pory roku.