#Trendy #Mężczyzna

Męska pielęgnacja od 15 do 45 minut. Jak dbać o skórę twarzy?

Męska pielęgnacja skóry twarzy
Męska skóra pod wieloma względami różni się od kobiecej, lecz niewątpliwie wspólnym mianownikiem jest konieczność jej świadomej pielęgnacji i regularne stosowanie kosmetyków, których potrzebuje, by wyglądać zdrowo, dobrze i młodo. Pochylamy się nad tematem tego, co jest ważne dla skóry męskiej, i jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy krok po kroku w zależności od tego, ile czasu chcesz na nią poświęcić.

Cera kobieca a męska. Czym się różnią?

Kluczową różnicą pomiędzy skórą kobiecą a męską jest jej grubość. Szacuje się, że skóra panów jest o ok. 25% grubsza od skóry pań, co przekłada się na jej większą odporność na uszkodzenia oraz na szkodliwe czynniki zewnętrzne i wymagające warunki pogodowe, m.in. silny wiatr, mróz czy intensywne słońce.

Pewna właściwość męskiej skóry jest dla panów jednocześnie źródłem smutku i radości: starzeje się ona wolniej i w późniejszym wieku, lecz, niestety, oznaki starzenia – przede wszystkim zmarszczki – są wyraźniejsze i głębsze niż u kobiet. W skórze mężczyzn siatka naczyń krwionośnych jest gęściej ułożona, dzięki czemu skóra jest odpowiednio odżywiona, za to często borykają się oni z rozszerzonymi porami i nadmierną produkcją sebum, co zwiększa ich podatność na wystąpienie trądziku.

Panowie mają niższe pH skóry niż kobiety. Bardzo charakterystyczną cechą mężczyzn jest owłosienie na twarzy – włoski są dłuższe, grubsze i wyraźnie widoczne.     

Największe wyzwania w pielęgnacji męskiej twarzy

Wysokie stężenie testosteronu w męskim organizmie sprawia, że w skórze jest dużo gruczołów łojowych, które powodują jej przetłuszczanie się. Z tego samego powodu na twarzy mężczyzny mogą się pojawiać zmiany trądzikowe, stany zapalne i wyraźnie widoczne zaskórniki. Panowie są też bardziej narażeni na łojotokowe zapalenie skóry i trądzik pospolity, dlatego bardzo istotna jest codzienna odpowiednia pielęgnacja, przede wszystkim oczyszczanie i nawilżanie twarzy.

Wyzwania w pielęgnacji męskiej cery - infografika

Drugie, kluczowe wyzwanie jest związane z goleniem się. Niewłaściwe podejście do tematu może skutkować zaczerwienieniem, podrażnieniami, a nawet okołomieszkowym zapaleniem skóry. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jak się golić, by uniknąć tego typu nieprzyjemnych historii.  

Z wiekiem skóra męska boryka się z coraz głębszymi zmarszczkami i bruzdami, wyraźniejsze stają się zmarszczki mimiczne, a zbyt częsta ekspozycja na słońce pozostawia na skórze ślad. Tematu nie należy bagatelizować, tylko sięgnąć po odpowiednie kosmetyki, kiedy tylko proces starzenia zaczyna zostawiać na skórze widoczne ślady.    

 „Męska pielęgnacja przeciwstarzeniowa”

Męska pielęgnacja krok po kroku. O czym pamiętać podczas dbania o cerę?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że w pierwszej kolejności liczy się rodzaj cery i jej indywidualne potrzeby, a płeć skóry ma znaczenie drugorzędne. Choć, oczywiście, nie należy jej bagatelizować – producenci opracowują receptury, które mają za zadanie odpowiedzieć na konkretne potrzeby męskiej skóry. Przeznaczone dla mężczyzn kosmetyki mają przede wszystkim łagodzić podrażnienia, ograniczać utratę elastyczności, spowalniać proces starzenia się skóry, kiedy wejdzie on już w aktywną fazę, oraz ją matowić.

Panowie powinni pamiętać, że bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry jest jej regularne oczyszczanie. W ciągu dnia gromadzą się na niej zanieczyszczenia i bakterie, w nocy – kurz i sebum.

Ważną czynnością jest także regularne golenie. Jeśli dojdzie do przypadkowego skaleczenia skóry, przez ranę mogą wnikać bakterie, czego skutkiem są stany zapalne. Z tego powodu warto minimalizować ryzyko podrażnień – trzeba pilnować, czy maszynka ma ostre i czyste ostrza, oraz używać zmiękczających kosmetyków do golenia. Po goleniu warto zaaplikować na skórę balsam łagodzący, żeby ją wzmocnić i nawilżyć. Dobrym wyborem będzie Gel-Après-Rasage Apaisant EISENBERG, balsam po goleniu BIOTHERM i Colonia ACQUA DI PARMA. Mężczyznom rekomenduje się również regularne stosowanie kremów z filtrem UV i kremów pod oczy.

15 minut. Ekstremalnie szybka pielęgnacja męskiej twarzy. Na co najlepiej poświęcić czas?

Choć mężczyźni są coraz bardziej świadomi potrzeb skóry i konieczności jej odpowiedniej pielęgnacji, w wielu przypadkach wciąż sprowadza się ona do wariantu minimalnego, czyli mycia twarzy wodą. Zdecydowanie warto rozszerzyć rytuał dbania o cerę. Nawet jeśli nie przepadasz za stosowaniem kosmetyków do twarzy i nie chcesz poświęcać na pielęgnację zbyt wiele czasu, wyrób w sobie kilka drobnych nawyków. Prawdopodobnie po 2-3 tygodniach wejdą Ci w krew, a Twoja skóra będzie Ci za nie wdzięczna. Zatem jak dbać o męską twarz?

 

Pielęgnacja męskiej twarzy w 15 minut - infografika

Oczyszczanie

Regularnie myj skórę twarzy i rano, i wieczorem. Pozwoli Ci to usunąć z niej kurz, smog, patogeny i nadmiar sebum. Do mycia wykorzystuj wysokiej jakości kosmetyki: delikatny żel do twarzy – np. żel Checks and Balances ORIGINS albo żel Clarifying Cleanser MURAD – lub piankę myjącą, np. Men Face Cleanser SHISEIDO. Dokładnie rozprowadź kosmetyk na twarzy, umyj ją, wykonując powolne okrężne ruchy, po czym zmyj kosmetyk letnią wodą.

Golenie

Używaj dobrej jakości preparatów do golenia. Wybieraj takie, które nie wysuszają skóry, a ją nawilżają – wśród listy składników powinny się znaleźć m.in. D-pantenol, aloes czy gliceryna, np. żel do golenia BIOTHERM Rasage Précis. Kosmetyk nie tylko poprawi kondycję skóry i złagodzi ewentualne podrażnienia, lecz także ograniczy ryzyko wystąpienia wrastających włosków.

Nawilżanie

Na oczyszczoną twarz łagodnymi ruchami nałóż krem i wklep go aż do wchłonięcia. Polecamy nawilżający krem matujący z olejkiem z ogórecznika KORRES, krem High-Potency Night-A-Mins Resurfacing Cream ORIGINS i Sauvage DIOR.

30 minut. Pielęgnacja dla umiarkowanych. Jak zadbać o twarz w pół godziny?

Do pielęgnacji skóry podchodzisz świadomie i regularnie wykonujesz niezbędne kosmetyczne czynności? A może jeszcze nie masz wyrobionych wszystkich nawyków, ale dysponujesz czasem i chęciami, by odpowiednio zatroszczyć się o swoją skórę?

Niezależnie od motywacji, to dobre postanowienie, które przyniesie benefit w postaci zdrowej i dobrze wyglądającej skóry. Konieczne jest, rzecz jasna, wdrożenie wszystkich praktyk, o których mowa w powyższym akapicie, czyli oczyszczanie twarzy żelem lub pianką do mycia, nakładanie kremu na umytą skórę oraz stosowanie odżywczych kosmetyków po goleniu. W co jeszcze warto zainwestować czas?

Pielęgnacja męskiej twarzy w 30 minut - infografika

Złuszczanie

Zdecydowanie na peeling – albo nieco mocniejszy mechaniczny, albo delikatniejszy enzymatyczny. Peeling jest bardzo ważnym z punktu widzenia skóry kosmetykiem: usuwa martwe komórki naskórka, dotlenia skórę, odżywia ją i wygładza, oczyszcza i pobudza mikrokrążenie. Regularnie wykonywany peeling twarzy sprawia, że skóra jest bardziej sprężysta i promienna oraz lepiej ukrwiona, a praca gruczołów łojowych zostaje wyrównana. Optymalna częstotliwość tego zabiegu to 1-2 razy w tygodniu. Wybierz peeling The Ritual of Samurai Face Charcoal Scrub RITUALS lub peeling Barbiere ACQUA DI PARMA.

Tonizowanie

Pośrednim etapem pomiędzy umyciem skóry a nałożeniem na nią kremu dobranego do jej indywidualnych potrzeb jest tonizowanie skóry (np. tonikiem Witch Hazel&Lavender Toner MARIO BADESCU). Jest to proces, który pozwala przywrócić skórze optymalne pH, co z kolei zapewnia właściwą pracę gruczołów łojowych i utrzymanie płaszcza hydrolipidowego w dobrej formie oraz sprawia, że skóra bez żadnych zakłóceń pełni swoją funkcję ochronną. Nanieś tonik (lub hydrolat – kosmetyk, który również tonizuje skórę i przywraca jej właściwy odczyn) na oczyszczoną twarz, po czym nałóż krem.

Skoro już przy kremie jesteśmy, warto wspomnieć o roli kremów przeciwzmarszczkowych. Choć męska skóra starzeje się później, to jest przez lata wystawiana na działanie czynników, które mogą ten proces przyspieszyć: promieniowanie UV, niekorzystne czynniki środowiskowe, stres, brak higieny snu, używki (m.in. papierosy), niewłaściwa dieta. Krem przeciwzmarszczkowy warto włączyć do codziennej pielęgnacji od razu, gdy tylko zauważysz pierwsze oznaki starzenia.

45 minut. Rozbudowana pielęgnacja dla lubiących rytuały

Jeśli lubisz dbać o skórę twarzy, stosowanie kosmetyków sprawia Ci przyjemność, a rytuały pielęgnacyjne to niezbędny element Twojego codziennego harmonogramu, możesz wdrożyć kolejne preparaty. Bazą są te, o których była mowa wcześniej: żel lub pianka do mycia twarzy, tonik (lub hydrolat), krem do twarzy (w tym wersja przeciwzmarszczkowa, np. krem marki CLARINS lub The Ritual of Samurai Energy & Anti-Age Face Cream RITUALS), żel do golenia i preparat po goleniu. Na jakie jeszcze kosmetyki do twarzy dla mężczyzn warto postawić?

Pielęgnacja męskiej twarzy w 45 minut - infografika

Odżywianie

Raz na kilka dni warto nałożyć na twarz (na kilka-kilkanaście minut) maseczkę, która dostarczy Twojej skórze skoncentrowaną porcję substancji odżywczych oraz zapewni jej głęboki efekt oczyszczenia. Polecamy Twojej uwadze maskę z glinką Barbiere ACQUA DI PARMA.

Krem do twarzy, który stosujesz na noc, możesz aplikować zamiennie z serum – ciekawą propozycję stanowi Rapid Age Spot Correcting MURAD – albo olejem. Te produkty kryją w sobie dużo drogocennych składników, które zbawiennie działają na skórę, dlatego dobrze byłoby je wpleść w codzienne rytuały.

Warto także sięgnąć po krem pod oczy, który skutecznie zadba o cieńszą skórę, nawilżając ją, rozjaśniając cienie i nadając spojrzeniu wypoczęty wygląd. Koniecznie pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Promienie UV to jeden z głównych czynników powodujących starzenie się skóry, dlatego krem z wysokim filtrem jest Twoim wielkim sprzymierzeńcem.   

Jeśli masz obawy, czy starczy Ci czasu i zacięcia, by systematycznie używać wszystkich wskazanych do pielęgnacji produktów, podejdź do tematu na spokojnie. Włączaj je stopniowo, byś nie poczuł się przytłoczony nagłym wzrostem liczby kosmetyków na łazienkowej półce. Buduj nawyk za nawykiem, rozszerzaj rytuał o kolejne preparaty i obserwuj, jak reaguje na nie Twoja skóra. Ani się spostrzeżesz, a ich stosowanie stanie się dla Ciebie czynnością prostą, oczywistą i niemal odruchową.