Emolienty – co to takiego?
Na pewno często, gdy mowa o pielęgnacji skóry i włosów, napotykasz się na słowo „emolienty”. Czym tak właściwie są? To niezbędne składniki kosmetyków odpowiadające przede wszystkim za zachowanie prawidłowego nawilżenia skóry i włosów. Zatrzymują wilgoć w tkance i działają jak tarcza – chronią przed parowaniem wody z komórek oraz zabezpieczają przed środowiskiem zewnętrznym.
Znajdziesz je w dermokosmetykach i kosmetykach do twarzy, produktach do pielęgnacji ciała, preparatach dla dzieci, a także odżywkach, maskach, serach i olejkach do włosów.
Emolienty wykorzystywane w kosmetykach mogą być syntetyczne lub pochodzenia naturalnego. Oba rodzaje są tak samo skuteczne i równie szczegółowo przebadane. Do grupy emolientów należą między innymi (wybrane przykłady):
- oleje i masła roślinne;
- fosfolipidy;
- alantoina i pantenol;
- woski, np. lanolina, wosk pszczeli (Cera Alba);
- alkohole tłuszczowe, np. Cetearyl Alcohol;
- kwasy tłuszczowe, np. Capric/Caprylic Triglyceride;
- olej mineralny, parafina, wazelina.
Emolienty w pielęgnacji włosów: jak działają i dlaczego są ważne?
Głównym celem pielęgnacji włosów jest zachowanie ich pełnego nawilżenia, utrzymując ich miękkość, gładkość i elastyczność. A by efekt zachwycał i trwał, nie obędzie się bez emolientów. To właśnie one zadbają o to, by włosy na długo pozostały jedwabiste w dotyku i optymalnie nawilżone.
Emolienty to jeden z elementów równowagi PEH, obok protein i humektantów. Są podporą dla składników i działają niczym mur, wykazując działanie okluzyjne. Otulają włosy cienkim filmem chroniącym ich strukturę zarówno przed utratą wilgoci, jak i przed negatywnym wpływem warunków zewnętrznych, uszkodzeniami, promieniowaniem UV, zmienną temperaturą czy zanieczyszczeniami. Zabezpieczają także przed wilgocią z zewnątrz, która powoduje nadmierne puszenie się włosów.
Gdy w twojej pielęgnacji zabraknie emolientów, możesz się spodziewać utraty sprężystości włosów, pojawiającego się przesuszenia, szorstkości i matowości ich powierzchni. Staną się one nadmiernie lekkie i skłonne do puszenia oraz elektryzowania.
Maska i odżywka emolientowa – dla kogo?
Maski i odżywki emolientowe powinny znaleźć się tak naprawdę w pielęgnacji każdego rodzaju włosów, jednak szczególne miejsce w swojej kosmetyczce powinny zrobić posiadaczki włosów:
- wysokoporowatych;
- falowanych i kręconych (przeważnie są średnio- lub wysokoporowate);
- przesuszonych i zniszczonych;
- skłonnych do puszenia się;
- z suchymi końcówkami;
- niesfornych, uciążliwych w modelowaniu oraz plączących się;
- farbowanych i rozjaśnianych.
Dowiedz się wszystkiego, co niezbędne, o porowatości włosów>>>
Korzyści stosowania maski i odżywki emolientowej do włosów
Dobrze dobrana maska emolientowa bądź odżywka emolientowa w widoczny sposób wpłynie na poprawę kondycji włosów i aspekty wizualne. Pomogą także w wyeliminowaniu uciążliwych problemów. Puszenie się włosów czy ich nadmierne plątanie się odejdą w zapomnienie.
Emolienty zatroszczą się o to, by włosy:
- były aksamitnie gładkie i głęboko nawilżone jak najdłużej;
- łatwiej się rozczesywały bez niepotrzebnego dyskomfortu;
- nie puszyły się i nie elektryzowały;
- były bardziej elastyczne i podatne na układanie i modelowanie;
- wyróżniały się większą odpornością na uszkodzenia, w tym łamliwość końcówek i rozdwajanie się;
- pięknie lśniły.
Jak stosować odżywkę lub maskę emolientową?
Odżywkę lub maskę emolientową można w zasadzie stosować podczas każdego mycia włosów, szczególnie jeśli są zniszczone, matowe i szorstkie lub nadmiernie przesuszone.
W przypadku włosów cienkich i skłonnych do przetłuszczania sią, można częstotliwość używania tych kosmetyków ograniczyć do jednego razu w tygodniu. Przesadne stosowanie maski lub odżywki emolientowej przy słabszych włosach może je za bardzo obciążać i powodować ich strączkowanie, czyli zbijanie się ich w nieestetyczne pasma. Z umiarem z emolientów należy także korzystać w przypadku włosów kręconych – substancje te w nadmiarze mogą powodować rozprostowanie skrętu.
Pamiętaj, by w pielęgnacji zachować równowagę PEH. Stosuj, w zależności od potrzeb, proteiny i humektanty i domykaj je emolientami. Dlatego też zaleca się, by w metodzie OMO (odżywka-mycie-odżywka) w pierwszym etapie sięgnąć po odżywkę humektantową lub proteinową, a w ostatnim – po emolientową. W ten sposób zabezpieczy się cenne składniki i wodę w korze włosa.
Najlepsze odżywki emolientowe do włosów
Te odżywki emolientowe do włosów szczególnie polecamy:
Aveda Nutriplenish™ Hydrating Conditioner Light Moisture – wyróżnia się lekką formułą o silnych właściwościach nawilżających. Korzysta z mocy superfoods, dzięki którym odżywia i regeneruje. Bogata w roślinne emolienty, jak oleje kokosowy i z pestek granatu oraz masło z mango, sprawia, że włosy stają się miękkie i gładkie.
Bumble and Bumble Hairdresser's Invisible Oil Conditioner – zawiera aż 6 olejów roślinnych: kokosowy, arganowy, z orzechów makadamia, ze słodkich migdałów, z krokosza barwierskiego i z pestek winogron. Za ich sprawą nawilża włosy, zmiękcza i ogranicza ich puszenie się. Do tego działa wzmacniająco i chroni przed wysoką temperaturą. Polecana do włosów, którym brakuje blasku i miękkości.
Korres z wyciągiem z migdałów i olejem lnianym – wsparta składnikami aktywnymi odbudowuje strukturę suchych włosów i poprawia ich stylizację. Łatwiej się rozczesują i estetycznej układają.
Sole De Janeiro Brazilian Joia Conditioner – regenerujące właściwości zawdzięcza technologii SOL Seal TechnologyTM zapewniającej zdrowie i blask. Odżywka jest polecana do każdego rodzaju włosów, szczególnie ze skłonnością do puszenia się – ekspresowo poradzi sobie z tym problemem.
Najlepsze maski emolientowe do włosów
Z tymi maskami emolientowymi pielęgnacja twoich włosów będzie jeszcze bardziej skuteczna:
Aveda Nutriplenish™ Masque Deep Moisture – jest niezwykle bogata w oleje i masła roślinne: oleje z pestek granatu i kokosowy oraz masło z mango. Naturalne emolienty zapewniają zachowanie optymalnego poziomu nawilżenia włosów, regenerują i przywracają im blask. Sprawiają, że stają się miękkie, gładkie i sprężyste.
Wella Professionals Invigo Nutri-Enrich – natychmiastowo odżywia włosy, rewitalizując je i sprawiając, że zyskują jedwabistą gładkość. Zawiera emolienty (kwas oleinowy i pantenol) oraz witaminy, dzięki którym działa regenerująco, zmiękczająco i ochronnie.
Moroccanoil Intense Hydrating Mask – już w ciągu zaledwie kilku minut poprawi nawilżenie włosów oraz ich strukturę, wydobywając ich niepohamowany blask, miękkość i sprężystość. Swoją moc zawdzięcza kompozycji złożonej z oleju arganowego, ekstraktu z lnu oraz gliceryny.
Sol De Janeiro Triple Brazilian Butter™ – ultranawilżająco-regenerująca formuła naprawi nawet do 96% rozdwojonych końcówek. Zawiera mieszankę 3 brazylijskich maseł roślinnych (cupuaçu, murumuru i tucumã) – emolientów bogatych w kwasy tłuszczowe. Zmniejsza tendencję włosów do puszenia się, odżywia, zmiękcza i nabłyszcza.
Olejowanie włosów zamiast kosmetyków z emolientami?
Pielęgnację włosów możesz uzupełnić stosowaniem olejów roślinnych bezpośrednio na włosy. Olejowanie to metoda, która może zastąpić stosowanie kosmetyków z emolientami, ale musi polegać na właściwym dopasowaniu oleju. Lepszym i uniwersalnym wyborem będzie potraktowanie jej jako uzupełnienie pielęgnacji.
Metody olejowania:
- na sucho – olej aplikuje się na suche włosy;
- mgiełką – spryskujemy włosy mieszanką oleju z wodą lub hydrolatem;
- w misce – zanurzanie włosów misce wypełnioną wodą i olejem;
- na podkład – najczęściej jako podkład stosuje się żel aloesowy;
- na mokro – olej aplikujemy na umyte wilgotne włosy;
- z odżywką – olej roślinny dodajemy do porcji odżywki do włosów.
Jak często można wykonywać olejowanie? Wszystko zależy od rodzaju i kondycji włosów, jednak zaleca się, by robić to minimum raz w tygodniu.
Emolientowe oleje do włosów
Do olejowania włosów możesz wykorzystać tradycyjny olej roślinny lub sięgnąć po przygotowaną mieszankę kosmetyczną. Nasze polecenia:
Olaplex N° 7 Bonding Oil olejek do włosów – bogaty w oleje słonecznikowy, z nasion granatu, kukurydziany i moringa. Pomaga zdyscyplinować włosy, ograniczając ich puszenie się i elektryzowanie. Ułatwia ich rozczesywanie i przywraca promienny blask. Nie wymaga spłukiwania.
Moroccanoil Moroccanoil Treatment olejek do włosów – wspiera walkę z nadmiernym puszeniem się włosów. Wydobywa ich blask oraz wygładza i ułatwia układanie, poprawiając strukturę. Bogaty w olej arganowy.
Fable & Mane olejek do pielęgnacji włosów – pełen olejów roślinnych i ekstraktów z korzeni roślin. Dba o nawilżenie włosów od nasady aż po końce. Może być stosowany na skórę głowy, wzmacniając ją i pobudzając wzrost nowych włosów.
Gisou Honey Infused Hair Oil wielofunkcyjny olejek do włosów – oprócz olejów roślinnych, jak kokosowy czy ze słodkich migdałów, zawiera także miód Mirsalehi. Taka mieszanka natychmiastowo wyzwala jedwabisty blask włosów. Troszczy się o ich optymalne nawilżenie oraz regeneruje i odżywia. Olejek może być stosowany do układania włosów oraz do wykończenia fryzury.
Sephora Collection ochronny olejek do włosów – stworzony z myślą o włosach kręconych, falowanych i suchych, które wymagają ochrony przed wysoką temperaturą. Kompozycja złożona z oleju moringa i witaminy F zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami, a przy tym dba o ich nawilżenie i pełen blask. Lekka naprawcza formuła jest nietłusta i może być także stosowana na cienkie włosy.