#Trendy #Włosy

Termoochrona włosów i ochrona przed UV (nie tylko) latem.

Czy słońce i wysoka temperatura niszczą włosy?

Słońce może mieć negatywny wpływ na włosy, zwłaszcza jeśli są one wystawione na działanie intensywnego promieniowania UV przez dłuższy czas. Kluczem do utrzymania pięknych, zdrowych włosów jest zachowanie ich równowagi wodno-tłuszczowej, która podczas ekspozycji na promienie słońca oraz wysoką temperaturę zostaje mocno zaburzona. Na tej samej zasadzie działają lokówka, prostownica czy suszarka - mogą uszkadzać białka, z których włos jest zbudowany, co prowadzi do utraty elastyczności. Włosy tracą „siłę”, w konsekwencji łamią się, a końcówki rozdwajają. Jakie jeszcze zagrożenia może pociągnąć za sobą ekspozycja włosów na słońce oraz na działanie wysokich temperatur?

 • Wyblaknięcie koloru
  Promieniowanie UV może powodować utratę pigmentu wewnętrznego włosów, co prowadzi do wyblaknięcia koloru. Szczególnie narażone na to są farbowane lub rozjaśnione włosy.

   
 • Uszkodzenie struktury włosa
  Słońce może uszkodzić białka włosa, takie jak keratyna, co skutkuje utratą elastyczności i przesuszeniem włosów. Może to prowadzić do łamliwości, rozdwajania się końcówek i ogólnego osłabienia włosów, a w konsekwencji również do ich wypadania.

   
 • Przyspieszenie procesu starzenia
  Promieniowanie UV może przyspieszać proces starzenia włosów, powodując utratę kolagenu i elastyny, które są niezbędne do zachowania zdrowego wyglądu włosów.

   
 • Sucha skóry głowy i przesuszenie łodygi włosa
  Słońce może odparowywać naturalne oleje i wilgoć z włosów, prowadząc do ich przesuszenia. Może to sprawić, że włosy staną się szorstkie, matowe i trudne do ułożenia. Przesuszenie dotyczy również skóry głowy, co może sprzyjać występowaniu łupieżu. Sucha skóra może się złuszczać i tworzyć drobne białe łatki na skalpie, które będą widoczne na włosach i ramionach. Przesuszenie skóry głowy często powoduje intensywny świąd, który może być uciążliwy i prowadzić do podrażnienia skóry, a ciągłe drapanie może zaostrzać stan zapalny oraz prowadzić do podrażnień i uszkodzeń naskórka. To z kolei może przyczyniać się do zapalenia skóry głowy, objawiającego się zaczerwienieniem, pieczeniem, bólem i nadwrażliwością. Stanie się ona bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak infekcje.

3. Pamiętaj o nakryciu głowy
 

Jeśli planujesz spędzać dużo czasu na słońcu, np. podczas wakacji na plaży lub długich spacerów w słoneczny dzień, rozważ noszenie nakrycia głowy, takiego jak kapelusz lub chusta. To prosty sposób dzięki któremu możesz zminimalizować bezpośrednie działanie promieni słonecznych na włosy, chroniąc je tym samym przed przesuszeniem i uszkodzeniem.
 

4. Stosuj produkty do włosów z filtrem UV
 

Wybieraj produkty do pielęgnacji włosów, takie jak szampony, odżywki, maski i olejki, które zawierają filtr UV. Te specjalne składniki pomogą chronić włosy przed szkodliwym promieniowaniem UV i ograniczą jego negatywny wpływ na ich strukturę i kolor.
 

5. Pielęgnuj włosy nawilżającymi i odżywczymi produktami


Regularne nawilżanie i odżywianie włosów jest kluczowe, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Stosuj nawilżające maski do włosów, odżywki i olejki, które pomogą zatrzymać wilgoć i chronić włosy przed przesuszeniem zarówno w wyniku wysokiej temperatury, jak i działania słońca.
 

6. Unikaj ekspozycji na słońce w najgorętszych godzinach


Staraj się ograniczać bezpośrednie narażenie włosów na słońce w godzinach największego nasłonecznienia, czyli zazwyczaj między 10:00 a 16:00. Jeśli jesteś na zewnątrz w tym czasie, chroń włosy, nosząc nakrycie głowy lub przebywaj w zacienionych miejscach.

Pamiętaj, że ochrona włosów przed wysoką temperaturą i słońcem to długotrwały proces, który wymaga regularnej pielęgnacji i stosowania odpowiednio dobranych produktów.
 

Jeśli stylizujesz włosy przy użyciu wysokich temperatur koniecznie sprawdź poniższe wideo. Znajdziesz tam wyniki testu przeprowadzonego przez Wiktorię Kulecką oraz dowiesz się z niego, dlaczego warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji produkty z termoochroną!

Remote video URL