Jak dobrać kolor podkładu do skóry?
Idealny podkład musi być dopasowany nie tylko do rodzaju skóry, ale także do karnacji – innymi słowy, do koloru twojej skóry. Dlaczego? To proste. Jeśli wybierzesz kolor jaśniejszy lub ciemniejszy od swojego naturalnego odcienia, uzyskasz efekt „maski” i wstydliwe odcięcie, ujawniające prawdziwą tonację cery. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dla siebie podkładu? Jak dobrać kolor podkładu dopasowany do swojej cery?
Sprawdź, jaki masz odcień karnacji
Po pierwsze: przeanalizuj ton swojej skóry. Z pewnością wiesz, jaką masz karnację (może być jasna, średnia, oliwkowa lub ciemna). To jednak nie wystarczy. Aby wybrać idealny podkład, musisz również określić jej odcień. W tym celu przyjrzyj się żyłom na swoich nadgarstkach. Mogą być w trzech różnych barwach:
- fioletowe – oznacza to, że masz chłodny odcień karnacji. W takim przypadku wybieraj podkłady o różowych tonach;
- zielone – to oznacza, że odcień twojej karnacji jest ciepły. Wtedy wybieraj podkłady z żółtymi tonami;
- zielono-fioletowe – to oznacza, że odcień twojej karnacji jest neutralny. Wybieraj podkłady o neutralnych tonach.
Aby ułatwić sobie poszukiwania odpowiedniego podkładu w zależności od rodzaju karnacji, możesz skorzystać z oznaczeń na produktach Sephora Collection. Kolekcja podkładów Best Skin Ever na każdym opakowaniu ma odpowiednią literę, która odpowiada określonemu rodzajowi karnacji:
- P dla odcieni różu,
- N dla odcieni neutralnych,
- Y dla tonów żółtych.
Więcej o tym, jak dobierać kolory podkładów do skóry, dowiesz się również z naszego materiału video:
Jak dobrać podkład? Test w sklepie
Wokół testowania podkładów krąży wiele plotek. Mówi się, że odpowiedni kolor można sprawdzać na nadgarstku lub na szyi. Prawda jest jednak taka, że żadna część ciała nie odzwierciedli koloru skóry na twarzy. Sprawdzanie produktu na nadgarstku lub na dłoni może nie być miarodajne.
Kolejnym mitem jest to, że podkład wystarczy testować jedynie na małej części twarzy. Jak dobrać kolor podkładu? Kosmetyk powinno się wypróbować na całej twarzy, tak jakbyśmy nakładali go w domu. Każda część twarzy może na produkt zareagować inaczej – na brodzie podkład może wyglądać bardzo dobrze, ale na strefie T lub na policzkach, gdzie masz przebarwienia już niekoniecznie. Dlatego, aby zakup podkładu ostatecznie uznać za udany, kluczowa jest kompleksowa próba. Kolory podkładów sprawdzaj też przede wszystkim na szyi – nie może się ona odcinać kolorystycznie od twarzy.
Popularna jest również wskazówka, aby podkład testować wyłącznie w świetle dziennym. To nie do końca prawda. Podkład należy testować w takim świetle, w jakim będziesz go nosić. Sprawdzenie, jak produkt prezentuje się w świetle dziennym, jest ważne, ale zapewne będziesz przebywać również w miejscach, gdzie obecne jest głównie światło sztuczne. My proponujemy, aby sprawdzić, jak podkład prezentuje się na twarzy w różnych okolicznościach.
Najróżniejsze rodzaje podkładów. W czym możesz wybierać?
Rodzaje podkładów można podzielić ze względu na dwa najważniejsze czynniki: działanie i jego konsystencję. Jeden i drugi czynnik mają ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniego produktu – w końcu idealny kosmetyk powinien być skuteczny i przyjazny w użytkowaniu. Jak więc rozróżniamy podkłady?
Ze względu na skuteczność podkładów możesz się spotkać z podkładami o działaniu:
- kryjącym. To rodzaj podkładu, po który z reguły decydujemy się na wielkie wyjścia i szczególne okazje, kiedy chcemy uzyskać efekt idealnie gładkiej skóry. Często jest też wybierany przez osoby, które zmagają się z różnego rodzaju problemami skórnymi. Niestety jest on też kojarzony jako kosmetyk „ciężki”, który co prawda potrafi doskonale tuszować niedoskonałości, ale często kosztem zdrowej skóry bez zapchanych porów. Pamiętajmy, że współczesne składy podkładów kryjących to bardzo często lekkie, naturalne produkty, które nie szkodzą skórze. Przykładem takiego podkładu może być Fenty Beauty Pro Filt'r Soft Matte Longwear Foundation;
- nawilżającym. Zapobiegają ucieczce wody z naskórka oraz mają działanie zmiękczające i wygładzające. Ich podstawowym składnikiem jest gliceryna, która wiąże wodę w naskórku i łatwo wnika w głąb warstwy rogowej, ułatwiając wchłanianie innym składnikom. W podkładach nawilżających często znajdziesz też składniki, które poza działaniem nawilżającym wykazują działanie łagodzące i przeciwzapalne. Przykładem takiego produktu może być ESTEE LAUDER Podkład Nawilżający Futurist Hydra Rescue;
- matującym. Często mówi się, że podkład matujący to podkład i puder w jednym kosmetyku. Rzeczywiście, tego rodzaju produkt daje bardzo trwały efekt i sprawia, że makijaż trzyma się dłużej niż przy użyciu innego rodzaju podkładu. Można go używać na całą twarz lub wyłącznie na bardziej problematyczne strefy, np. strefę T, która ma największe tendencje do przetłuszczania się i świecenia. Przykładem takiego podkładu może być DIOR Diorskin Forever Extreme Control;
- rozświetlającym. Jego głównym założeniem jest nadanie skórze zdrowego blasku. O uzyskanie tego efektu dbają najczęściej specjalne składniki, takie jak rozświetlające drobinki lub formuły odbijające światło. Przykładem takiego produktu może być YVES SAINT LAURENT Touche Éclat Le Teint.
Ze względu na ich strukturę podkłady dzielimy na:
podkłady płynne. Zwane też fluidami. To produkty na bazie wody. Charakteryzują się różnymi stopniami krycia – od bardzo lekkiej i płynnej konsystencji po gęste emulsje, zapewniające całkowite krycie.
podkłady sypkie (zwane też mineralnymi). Zdobywają coraz większą rzeszę miłośników. Zawarte w nim składniki (np. naturalne glinki i skrobie roślinne) zyskują względy szczególnie tych miłośniczek makijażu, które stawiają na naturalne składniki i matujące wykończenie.
kremy BB/CC. To podkłady o najlżejszym działaniu. Zazwyczaj jest to mieszanka kremu z dodatkiem podkładu. Z reguły charakteryzują się lekkim kryciem i działaniem pielęgnującym.
Podkład a typ cery. Jak dobrać podkład do twarzy?
Właściwe określenie potrzeb skóry powinno być jednym z głównych aspektów, jakie weźmiesz pod uwagę przy wyborze podkładu do twarzy. Dobrze dobrany podkład może pomóc w ukryciu niedoskonałości, jednak jeśli nie poświęcisz czasu, by wybrać odpowiedni produkt – możesz osiągnąć zupełnie odwrotny efekt i zaognić problemy cery, z którymi się zmagasz. Jak dobrać podkład do twarzy przez Internet oraz będąc w sklepie, mając na uwadze potrzeby wynikające z rodzaju cery?
Oto kilka naszych wskazówek:
Skóra sucha – unikaj podkładów matujących. Ten rodzaj produktu dodatkowo wysuszy twoją skórę. Odpowiednie dla suchej skóry będą podkłady nawilżające lub rozświetlające. Szczególnie te o płynnej konsystencji.
Skóra tłusta – unikaj podkładów rozświetlających. Sprawią, że twoja skóra będzie się jeszcze bardziej błyszczeć. Idealne podkłady dla cery suchej to te o właściwościach matujących. Szczególnie produkty o konsystencji płynnej lub z dodatkiem silikonu.
Cera wrażliwa – dla tego typu cery sprawdzą się wszelkiego rodzaju podkłady naturalne i ekologiczne – bez konserwantów, parabenów i substancji zapachowych.
Cera mieszana – wybór podkładu dla tego typu skóry jest z reguły najtrudniejszy, ponieważ opiera się na wnikliwej obserwacji indywidualnych potrzeb. Idealny podkład do cery mieszanej powinien łączyć cechy podkładu do cery tłustej i normalnej – w proporcjach zależnych od zapotrzebowania (musisz sama sprawdzić, czy twoja skóra jest bardziej tłusta czy normalna).
Cera dojrzała – podkład do cery tłustej powinien wygładzać zmarszczki i rozświetlać cerę. Sprawdzą się tutaj wszelkie podkłady nawilżające. Warto unikać natomiast podkładów rozświetlających – nałożenie go szczególnie w miejscach, gdzie są obecne zmarszczki, może sprawić, że będą one jeszcze bardziej widoczne. W przypadku cery dojrzałej, ze względu na utratę wody, sprawdzą się podkłady płynne.
Cera trądzikowa – w przypadku skóry z dużą ilością zmian najlepiej sprawdzą się podkłady kryjące lub matujące. Ważne, aby podkład nie zatykał porów i pozwalał skórze oddychać, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą podkłady płynne, o lekkiej konsystencji.
Cera normalna – jeśli nie masz żadnych specyficznych problemów ze skórą, idealnym rozwiązaniem dla ciebie mogą być kremy BB i CC, które jedynie lekko wyrównają koloryt i sprawią, że skóra będzie wyglądała bardziej „świeżo”.
Sprawdź też nasz ranking podkładów do twarzy!
Jak dobrać podkład, czyli najczęściej popełniane błędy
ZŁA KONSYSTENCJA PODKŁADU
Konsystencja podkładu jest jednym z tych czynników, na które większość z nas najrzadziej zwraca uwagę. A to błąd! Nie każda cera wchłania tak samo. Jeśli wybierzesz zbyt rzadki podkład, możesz mieć problem z uzyskaniem odpowiedniego krycia lub będziesz mieć trudności z właściwym rozprowadzeniem podkładu. Przykładowo: jeśli masz cerę suchą – rzadki podkład prawdopodobnie sprawdzi się u ciebie, ponieważ sucha skóra chłonie bardziej. Jednak w przypadku cery tłustej możesz zafundować sobie dodatkowe błyszczenie.
ZŁY ODCIEŃ PODKŁADU
Nie będzie dla nikogo tajemnicą, jeśli napiszemy, że wybranie złego odcienia podkładu to najczęściej popełniany błąd. Wynika on przede wszystkim z małej świadomości, pośpiechu i wybieraniu produktów bez odpowiedniej analizy skóry.
KUPOWANIE PODKŁADU Z POLECENIA
Zapewne nieraz tak miałaś, że – widząc idealny makijaż na twarzy swojej siostry lub koleżanki – pomyślałaś „muszę mieć ten sam podkład, co ona!”. Ta myśl, to największy błąd, jaki możesz popełnić. Czasem w ferworze zachwytu nad efektem zapominamy, że każda skóra jest inna. To, co przyczyniło się do spektakularnego efektu na cudzej twarzy, niekoniecznie przyniesie takie same efekty u ciebie.
Jak dobrać podkład do twarzy przez Internet? Najważniejsze wskazówki
Zakupy przez Internet są wygodne, ale nie są idealne, jeśli chodzi o testowanie produktów do makijażu. Jak więc znaleźć odcień podkładu online? W tym celu możesz wypróbować wyszukiwarkę odcieni Best Skin Ever, trzystopniowy przewodnik, który pomoże ci znaleźć idealny podkład.
Na naszej stronie internetowej znajdziesz też filmy instruktażowe, które pomogą ci wyobrazić sobie efekt końcowy. Możesz również zajrzeć na nasz Instagram, na którym dzielimy się wszelkimi wskazówkami, dotyczącymi dokonywaniu jak najbardziej trafionych decyzji zakupowych.
Pamiętaj, że zakupy online zawsze lepiej będą się sprawdzać w przypadku tych osób, które już wiedzą, czego potrzebują. Jeśli masz już swój ulubiony, idealny odcień podkładu, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zamawiała go online. Taka możliwość zdecydowanie ułatwi ci zakupy i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Jeśli jednak wciąż poszukujesz idealnego dla siebie produktu lub podkład, którego używałaś do tej pory, chciałabyś zamienić na inny, wtedy polecamy ci udać się stacjonarnie do sklepu i przetestować różne warianty na własnej skórze.
Jeśli jednak nie masz czasu na odwiedzenie perfumerii, skorzystaj z profesjonalnych konsultacji online Sephora – Live ExpertChat. Zespół ekspertek z chęcią pomoże ci dobrać najlepszy podkład do twarzy. Nasze specjalistki, na podstawie rozmowy z tobą, doradzą, jaki odcień kosmetyków kolorowych idealnie dopasuje się do tonacji twojej skóry oraz która formuła spełni twoje oczekiwania. Pamiętaj, że konsultacja jest bezpłatna.
Co zrobić, jeśli podkład okazał się nietrafiony?
Bywa też tak, że mimo wzięcia pod uwagę wszystkich porad, jak prawidłowo dobrać podkład, zakup okazał się niewypałem. A może natrafiłaś na nasz artykuł już po feralnym zakupie? Na szczęście nie ma sytuacji nie do odratowania – znamy kilka sposobów na wykorzystanie źle dobranego podkładu!
Jak naprawiać kolory podkładów?
Najczęstszą przyczyną, która sprawia, że zakupionego podkładu nie da się używać, jest źle dobrany kolor. O ile zła konsystencja czy rodzaj podkładu nie są najczęściej przeszkodami w zużyciu produktu, o tyle zbyt ciemny lub zbyt jasny kolor podkładu jest po prostu widoczny na skórze, a co za tym idzie – kosmetyk, zamiast maskować niedoskonałości na twarzy dodatkowo je uwypukla, czyli nie spełnia swojej podstawowej funkcji, co sprawia, że jego używanie mija się z celem.
Powody, dla których możemy chcieć nieco zmienić odcień podkładu, mogą być również nieco bardziej prozaiczne – bywa, że odcień skóry po prostu się zmienia. Na przykład po powrocie z wakacji prawdopodobnie będziesz mieć ciemniejszą karnację lub odwrotnie: podkład kupiony latem, zimą może być już zdecydowanie za ciemny. Jak temu zaradzić?
Za jasny podkład. Jak go przyciemnić?
Kupienie zbyt jasnego odcienia podkładu to uciążliwy temat, szczególnie dla posiadaczek ciemniejszej karnacji – w takiej sytuacji odcień chybiony nawet o jeden ton sprawia, że twarz wygląda niezdrowo i nieestetycznie odcina się od reszty skóry. Na szczęście rozwiązania tej sytuacji są niezwykle proste.
MIXER DO PODKŁADU
Jak się okazuje, problem źle dobranych podkładów jest tak powszechny, że na rynku powstały już wyspecjalizowane produkty, mające rozwiązać problem nietrafionego zakupu. Zmieszanie podkładu z brązowym mixerem sprawi, że odcień kosmetyku stanie się nieco ciemniejszy. Jakie to proste!
ZMIESZAJ PODKŁAD Z CIEMNIEJSZYM KOREKTOREM
Jednak nie każda z nas posiada w swojej kosmetyczce mixer do podkładu. Co w sytuacji, kiedy nie chcemy inwestować w kolejny produkt lub po prostu nie mamy możliwości, aby go nabyć? Sprawdź, czy w swojej kolekcji kosmetyków masz ciemniejszy korektor. Jeśli tak, to sytuacja jest równie prosta, jak w przypadku mixera – po prostu zmieszaj ze sobą oba produkty. Użyj takiej ilości korektora, jakiej potrzebujesz, aby uzyskać odpowiedni dla siebie odcień. Polecamy użyć na początku mniej produktu i sprawdzić, czy po jego połączeniu z podkładem cała mikstura się nie zważy. Jeśli nie, a odcień dalej jest zbyt jasny, po prostu dokładaj korektor, dopóki nie uzyskasz właściwego dla siebie odcienia.
UŻYJ CIEMNIEJSZEGO PUDRU
Kolejnym rozwiązaniem jest użycie ciemniejszego pudru. Nałóż na twarz za jasny podkład i przykryj go ciemniejszym pudrem. Możesz też w tym celu użyć bronzera lub pudru brązującego. Warto jednak zaznaczyć, że jest to opcja dla odważnych – wybranie tej alternatywy może skutkować w drugą stronę, czyli zbyt ciemnym efektem końcowym. Jeśli jednak posiadasz ciemną karnację i wiesz, że trudno będzie przesadzić nawet w sytuacji ratowania się bronzerem w roli pudru, i że mimo wszystko efekt nie będzie przesadzony – jest to propozycja warta wypróbowania.
ZA CIEMNY PODKŁAD. JAK GO ROZJAŚNIĆ?
Zbyt ciemny podkład to zmora wszystkich posiadaczek jasnych, wręcz porcelanowych karnacji. Jeśli jesteś jedną z nich, z pewnością niejednokrotnie zdarzyło ci się wybierać podkłady z myślą, że może nawet przesadziłaś, bo przecież twoja cera nie jest aż tak jasna. I z pewnością zdarzyło ci się boleśnie zdziwić, kiedy ten superjasny podkład po nałożeniu na twarz okazywał się… zbyt ciemny. Co wtedy?
ZMIESZAJ PODKŁAD Z JAŚNIEJSZYM KOSMETYKIEM
Właściwie wszystkie porady, o których przeczytałaś przy okazji ratowania zbyt jasnych podkładów, sprawdzą się również w przypadku zbyt ciemnych kosmetyków, tyle że poradą będzie mieszanie produktu nie z ciemniejszymi, a z jaśniejszym mixerem, korektorem (lub po prostu resztkami starego podkładu). Tak samo, jak w przypadku zbyt jasnego podkładu – mieszaj stopniowo i sprawdzaj, czy produkty po połączeniu ze sobą się nie ważą – aż do uzyskania pożądanego efektu.
ZMIEŃ ZASTOSOWANIE PRODUKTU
Może być też tak, że po zmieszaniu ciemniejszego podkładu z jaśniejszym kosmetykiem efekt nie będzie zadowalający lub po prostu stwierdzisz, że mieszanie kosmetyków jest dla ciebie zbyt angażującą czynnością i wolisz kupić bardziej dopasowany odcień podkładu. Jeśli jednak nie lubisz marnować produktów i mimo wszystko chciałabyś jakoś wykorzystać nietrafione kolory podkładów, mamy dla ciebie jeszcze jedną radę, która brzmi: zmień zastosowanie produktu.
Za ciemny podkład idealnie sprawdzi się jako produkt do konturowania twarzy na mokro. Potencjalną porażkę zakupową wykorzystaj jako możliwość do wypróbowania nowego sposobu na jeszcze lepszy wygląd twojej skóry.
Pamiętaj, że w makijażu nie ma sztywnych zasad, a kluczem do perfekcyjnego makeup’u, podkreślającego indywidualne walory, jest ciągłe eksperymentowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań.