Pielęgnacja : Kosmetyki nawilżające do ciała– jakie wybrać?
(Uaktualniono 14/06/2021 09:26)
Dlaczego powinno się nawilżać skórę? By była piękna! Nawilżanie sprawi, że skóra stanie się (jeszcze bardziej) miękka, satynowo gładka, jedwabista, elastyczna… Czy to nie wystarczający powód? Przede wszystkim jednak dlatego, że skóra tego po prostu potrzebuje! Nawilżanie pomoże ponadto uchronić ją przed wysuszeniem, które może się zdarzyć każdemu i w każdej chwili. Mamy świadomość wpływu środowiska (klimat, kurz w powietrzu) i wieku (zmniejszone wydzielanie sebum), ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że nawet zwykłe ocieranie się ubrań o skórę lub zabieg depilacji mogą spowodować uszkodzenie warstwy hydrolipidowej? Cały problem od tego się bowiem zaczyna: od osłabienia warstwy hydrolipidowej skóry.
Oto szybkie i bardzo proste wyjaśnienie, dzięki któremu zrozumiesz mechanizmy funkcjonowania Twojej skóry i odpowiednio o nią zadbasz. W normalnych warunkach skóra, by się chronić, wytwarza na swojej powierzchni cienką warstwę wody i tłuszczu (sebum): to właśnie to, co nazywamy warstwą hydrolipidową i co działa jak tarcza ochronna. Kiedy warstwa ta jest niewystarczająca, skóra traci szczelność. Z jednej strony zawarta w niej woda odparowuje, z drugiej zaś skóra nie jest już w stanie wypełniać wystarczająco efektywnie funkcji bariery chroniącej przed niektórymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Niewystarczający poziom nawilżenia skóry objawia się na różne sposoby, w zależności od stopnia odwodnienia: staje się ona bardziej szorstka, zaczyna swędzieć, łuszczy się, mrowi, zaczynają się na niej pojawiać zaczerwienienia, pęka, jeszcze bardziej się łuszczy…. Dlatego potrzebne są produkty o różnej teksturze, by Twoja skóra pozostała piękna i dawała Ci uczucie komfortu. Czy powinien być to krem, balsam, mleczko czy olejek do ciała – o tym decydują potrzeby skóry.
„Skóra miękka, ale…”: wybieram nawilżające mleczko do ciała!
Mleczko do ciała to produkt doskonały dla skóry normalnej lub tłustej. Ma ono lekką teksturę, jest łatwe w nakładaniu, szybko się wchłania i skutecznie nawilża! Jego formuła jest mniej bogata niż w przypadku kremu czy balsamu, jednak na tym etapie zawarte w mleczku czynniki nawilżające są wystarczające. Mleczko nawilżające nie pozostawia na ciele tłustej warstwy i możesz ubrać się natychmiast po jego zastosowaniu. Mleczko Lait Corporel marki Biotherm znakomicie przenika do skóry, pozostawiając przyjemny zapach. Taka miła randka z urodą. Masz suchą skórę i chcesz temu zaradzić? Istnieją produkty o bogatszej formule, które zapewnią Twojej skórze wystarczające nawilżenie na cały dzień. Mleczko intensywnie nawilżające z Sephora Collection zostało wzbogacone o olejek karité, składnik wybitnie skuteczny. Spraw sobie przyjemność!
„Szorstka skóra”: wybieram krem nawilżający do ciała!
Kremy nawilżające do ciała, bardziej odżywcze niż mleczka, są przeznaczone do pielęgnacji skóry normalnej, miejscowo wykazującej objawy wysuszenia, a także skóry suchej. Podobnie jak mleczka, również kremy nawilżające do ciała szybko się wchłaniają. Ich bardziej kremowa konsystencja może też być przyjemniejsza dla tych spośród Was, które nie lubią płynnych produktów nawilżających. Oprócz działania nawilżającego kremy często dodatkowo wykazują działanie odbudowujące i/lub łagodzące. To właśnie dzięki takiej formule Nutrix Royal Body marki Lancôme przynosi skórze natychmiastową ulgę. Trudno nie docenić tak wielu dobroczynnych działań w jednym geście! Wśród tej kategorii produktów możesz także wybrać produkty o kuszącym zapachu i działaniu ujędrniającym, których stosowanie będzie prawdziwą ucztą dla zmysłów. Balsamy marki Sol De Janeiro potrafią uzależniać i są świetnym rozwiązaniem dla skóry suchej i podrażnionej!
„Skóra sucha i łuszcząca się”: wybieram olejek do ciała
W tym stadium odwodnienia jest wielce prawdopodobne, że skóra w jakiś sposób zareaguje. Poczujesz to lub zobaczysz. Aby zapomnieć o tych zarysowujących się na skórze „łuskach”, sięgnij po nawilżający olejek do ciała. To doskonałe rozwiązanie. Twoja skóra pokocha zawarte w nim substancje odżywcze, przeciwutleniacze, substancje tłuszczowe… Wszystkie te czynniki przyczyniają się do (od)budowy bariery ochronnej skóry, która odzyskuje elastyczność i komfort. Oleje często wykorzystywane w produkcji tych preparatów to olejek jojoba, olej arganowy i olej ze słodkich migdałów. Są one także obecne w regenerującym olejku roślinnym Christophe’a Robina, podobnie jak inne, na przykład olej z nasion opuncji figowej — jeden z najbogatszych w cenne składniki w całym roślinnym świecie. Warto wziąć pod uwagę tłustą warstwę, jaką produkt o każdej konsystencji może w mniejszym lub większym stopniu pozostawiać na skórze. Jeśli Ci to nie odpowiada, wypróbuj suche oleje. Dobrze wiedzieć, że: niektóre olejki są produktami typu „wszystko w jednym” — są przeznaczone do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Latem mogą służyć do podkreślania opalenizny na wszystkich rodzajach skóry. Odżywczy olejek z Sephora Collection może być używany na różne sposoby, o każdej porze roku, a ponadto ma suchą teksturę. To świetna wiadomość, nieprawdaż?
Drobne bonusy — oto kilka informacji, które powinny przekonać cię ostatecznie do zadbania o swoje ciało:
Niektóre kosmetyki nie tylko nawilżają Twoją skórę, lecz także zawierają substancje, które ją ujędrniają i/lub wygładzają. Składniki aktywne Extra-Firming Lotion marki Clarins sprawiają, że napięcie skóry ulega poprawie i z każdym dniem wygląda młodziej.
Na rynku są dostępne wody do ciała, które nie tylko pobudzają zmysły, lecz także nawilżają skórę. Są one bardzo szybkie w aplikacji i nie pozostawiają tłustej warstwy. Do takich kosmetyków należy Cellular Energizing Body Spray marki La Prairie.
Myślisz, że pielęgnacja ciała zajmie zbyt dużo czasu w Twoim i tak już napiętym planie dnia? W rzeczywistości wystarczą mniej niż dwie minuty. Jak to zrobić? Nakładać produkt nawilżający szerokimi, pieszczotliwymi wręcz ruchami rąk — dzięki temu nawilżysz całe ciało w kilku gestach. Warto wiedzieć: przy nakładaniu produktów nawilżających należy zawsze przemieszczać się w kierunku serca: najpierw kostki, potem łydki, następnie uda; nadgarstki, przedramiona, ramiona… Nie zapomnij o żadnej części ciała, nawet o piętach!